۵۳۵ میلیون کودک در مناطق جنگی زندگی می کنند

سازمان ملل متحد اعلام کرد که یک چهارم کودکان جهان، یعنی حدود ۵۳۵ میلیون تن، در مناطق جنگی و نیز شرایط فاجعه بار زندگی می کنند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ شورای امنیت سازمان ملل متحد استخدام کودکان را در جنگ به شدت محکوم کرده قطعنامه ای را در این مورد تصویب کرده است.

بر بنیاد این قطعنامه استخدام و استفاده از کودکان را در منازعه ها منع شده است.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده امریکا به شورای امنیت گفت که “بیش از ۶۰ درصد مردم کشورها که از منازعه ها متاثر شده اند، پایین تر از ۲۵ سال سن دارند”.

او افزود که در کشورهایی مانند افغانستان، تمام یک نسل هرگز در صلح زندگی نکرده اند.

نیکی هیلی بر اهمیت آموزش و تحصیل به عنوان “راه بیرون رفت از منازعه و پیش گیری از آن در آینده” تاکید کرد.

در متن این قطعنامه آمده است که سوء استفاده و حملات بر کودکان شامل مواردی همچون کشتن، تجاوزهای جنسی، ربودن و نیز بمبگذاری در مکاتب و شفاخانه ها می شود. ا

ستفان لوفون، نخست وزیر سویدن که کشورش در حال حاضر ریاست شورای امنیت سازمان ملل متحد را به عهده دارد، گفت: «هر کودک که با یک منازعه یا جنگ مواجه می شود، به معنای ناکامی [یک دولت] است».

سازمان امدادی “از کودکان حفاظت کنید” تخمین می زند که در سرتاسر جهان ۳۵۷ میلیون کودک از منازعه ها و جنگ ها متاثر شده اند.

قطعنامه شورای امنیت از جامعه جهانی خواسته است که حفاظت کودکان را در “همه تلاش ها” برای پیش گیری از منازعه ها و در زمان بعد از آنها، عملی سازد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=36978