​جایزه ۵ میلیون دالری امریکا برای بازداشت فرماندهان القاعده

بعد از حوادث یازده سپتمبر، دفتر اداره تحقیقات فدرال امریکا (اف بی آی) به همه شهروندان این کشور درباره اقدام شماری از تروریست‌ها به انجام حملات تروریستی جدید هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ دفتر اف بی آی این تروریست‌ها را «نسل بعدی محمد عطا» خواند و اسامی آن‌ها را در لیست تروریست‌هایی قرار داد که بیش از همه تحت پیگرد قرار دارند.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، به رغم گذشت ۱۷ سال از حادثه یازده سپتمبر، اسامی این افراد مظنون خطرناک همچنان در لیست مذکور قرار دارد و آزادانه زندگی می‌کنند.

اف بی آی اعلام کرد که بزرگترین جایزه را برای کسانی که در بازداشت این تروریست‌ها و تعداد دیگری از سرکرده‌های گروه تروریستی القاعده به آن کمک کند، در نظر گرفته است.

بر اساس این گزارش، «فلیپ هانی»، تحلیل‌گر سابق وزارت امنیت داخلی امریکا در امور مقابله با تروریسم در همین ارتباط گفت:از اینکه این تروریست‌ها همچنان آزاد هستند، نگران هستم و دولت امریکا باید شناسایی محل آن‌ها و بازداشت آن‌ها را در رأس اولویت‌های خود قرار دهد.

به گزارش واشنگتن پست، از بین تروریست‌های احتمالی‌ که گفته می‌شود برای رهبری یک حمله جدید علیه امریکا همانند «محمد عطا»، سرکرده عاملان یازده سپتامبر برنامه‌ریزی کرده، «عدنان شکری جمعه»، است که به انگلیسی صحبت می‌کند و برای مدتی ساکن فلوریدا بوده است.

این روزنامه امریکایی می‌نویسد، شکری جمعه که در عربستان سعودی به دنیا آمده و مظنون به دست داشتن در حملات یازده سپتمبر است، همچنین به «جعفر طیار» معروف است و اسم او کما فی السابق در لیست سیاه تروریستی منتشر شده در سایت اف بی آی قرار دارد.

دفتر تحقیقات فدرال امریکا تصویر اصلاح شده شکری جمعه ۴۳ ساله را که متهم به مشارکت در طراحی حمله به سیستم مترو نیویورک است، با محاسن کامل منتشر کرده است.

مقامات اف بی آی بر این باورند که شکری جمعه در اداره عملیات‌های القاعده از داخل پاکستان همکاری دارد و به رغم اینکه اسلام آباد مدعی شده است که چند سال پیش موفق به کشتن او شده است، ولی او همچنان در قید حیات است.

مقر ریاست اف بی آی اعلام کرده که پرونده عدنان شکری جمعه همچنان باز بوده و نیروهای متخصص در مقابله با تروریسم همچنان به تلاش‌های خود برای دستگیر کردن او ادامه می‌دهند.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، دولت امریکا بعد از حادثه یازده سپتمبر شکری جمعه را «جاسوس خاموش» بسیار مهم القاعده معرفی کرد که چه بسا بسیار خطرناک‌تر از محمد عطا است و «خالد شیخ محمد» او را برای منفجر کردن همزمان بمب‌های هسته‌ای در چندین شهر امریکا انتخاب کرده است.

این روزنامه نوشت که اف بی آی پاداش ۵ میلیون دالری برای کسی که در دستگیری «عبدالرؤوف جدی»، شهروند تونسی و کمک خلبان که برای حمله دوم بعد از یازده سپتمبر انتخاب شده و و سه تن از سرکرده‌های القاعده به نام‌های «سیف العدل»، «عبدالله احمد» و «ایمن الظواهری» تعیین کرده است.

صبح ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، دو طیاره مسافربری که امریکا مدعی است توسط عناصر القاعده ربوده شده بودند به ضلع‌های شمالی و جنوبی برج‌های دو قلوی تجارت جهانی برخورد کرد.

ساعتی بعد یک شیء پرنده به ساختمان پنتاگون اصابت کرد و یک طیاره مسافربری دیگر هم در منطقه «شانکسویل» در ایالت «پنسیلوانیا» سقوط کرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43038