ازبکستان از روند صلح در افغانستان اعلام حمایت کرد

وزارت خارجه ازبکستان موضوع تثبیت اوضاع در افغانستان‌ را به عنوان یک عامل مهم برقراری صلح و امنیت در منطقه تلقی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ معاون وزیر امور خارجه ازبکستان گفت: توسعه سازمان همکاری شانگهای به حل و فصل سیاسی بحران افغانستان کمک خواهد کرد.

ناصراف افزود: توسعه سازمان همکاری شانگهای با عضویت هندوستان و پاکستان تأثیر مستقیمی برای اوضاع افغانستان دارد.

این دیپلمات ارشد ازبکستان اظهار داشت: در حال حاضر همسایه‌های افغانستان علاقه بسیاری به تثبیت اوضاع نظامی و سیاسی و توسعه اجتماعی و اقتصادی این کشور دارند.

معاون وزیر امور خارجه ازبکستان خاطرنشان کرد: این موضوع برای دستیابی به توافق منطقه‌ای برای مسائل حل و فصل سیاسی بحران افغانستان شرایط مناسب‌ را فراهم خواهد کرد.

ناصراف تأکید کرد: ازبکستان موضوع تثبیت سریع اوضاع در افغانستان‌ را به عنوان یک عامل مهم برقراری صلح و امنیت در منطقه تلقی می‌کند.

این دیپلمات ارشد ازبکستان اظهار داشت: ازبکستان ضمن حمایت از تلاش‌های افغانستان و جامعه جهانی در برقراری صلح‌ در این کشور، سهم مؤثر خود را در اجرای برنامه‌های بازسازی اجتماعی و اقتصادی افغانستان ادا می‌کند.

معاون وزیر امور خارجه ازبکستان افزود: دبیر کل سازمان ملل متحد نیز که اوایل ماه ژوئن به ازبکستان سفر کرد، تلاش‌های تاشکند برای تحکیم صلح و ثبات در منطقه را مهم و مؤثر ارزیابی کرد.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در تاریخ ۱۵ جون سال ۲۰۰۱ میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3103