امریکا دفتر نمایندگی ویژه‌اش برای افغانستان و پاکستان را می‌بندد

ایالات متحدۀ امریکا دفتر نمایندگی ویژه‌اش برای افغانستان و پاکستان که در زمان ریاست جمهوری اوباما تشکیل شده بود را بسته می‌کند.

به گزارش خبرگزاری صنا به نقل از مقام‌های امریکایی، این تصمیم بسته‌گی به سیاست خارجی امریکا در منطقه دارد و وزارت خارجۀ امریکا پس از این، با افغانستان و پاکستان به سطح منطقه برخورد خواهد کرد.

این تصمیم به اساس برنامۀ ریکس تیلرسون، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا برای تغییر در میکانیزم وزارت امور خارجۀ آن کشور گرفته می‌شود.

این در حالی‌ست که پیش از این وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا اعلام کرد در استراتیژی جدید آن کشور برای افغانستان رویکرد منطقه‌یی مد نظر گرفته خواهد شد.

هرچند جیمز متیس گفت که دونالد ترامپ در مورد این استراتیژی به زودی تصمیم می‌گیرد اما هنوز از اعلام تصمیم رییس جمهور امریکا خبری نیست.

با این حال گفته می‌شود دفتر نمایندگی ویژۀ امریکا برای افغانستان و پاکستان با دفتر بزرگ نماینده‌گی وزارت خارجۀ آن کشور در امور آسیای جنوبی و آسیای میانه یک‌جا خواهد شد.

دفتر نمایندگی ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا از سال تاسیسش در ۲۰۰۹ میلادی به این‌طرف در مثلث معادلات امریکا- افغانستان- پاکستان همواره نقش بازی کرده‌است.

با این حال، هرچند ادعا می شود این دفتر نقش فعالی در امور افغانستان و پاکستان داشته اما نتوانسته سبب کاهش تنش میان دو کشور گردد و حتا این تنش‌ها، در سه‌سال اخیر به شدت افزایش نیز یافته‌است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3273