استراتژی جدید امریکا طالبان را زیر فشار قرار داده است

جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا مدعی شده است که استراتژی جدید ایالات متحده برای افغانستان و جنوب آسیا موثر بوده و طالبان را بیش از پیش زیر فشار قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری صنا ؛‌ آقای متیس، در نشستی در مقر وزارت دفاع امریکا به خبرنگاران گفت که گفتگوهای صلح، به خاطر ختم جنگ در افغانستان جریان دارد و هنوز برای کشاندن طالبان به میز مذاکره راه درازی باقی مانده است.

وی از پاسخ گفتن در مورد گزارش‌های مبنی بر تماس مستقیم مقام‌های امریکایی با نمایندگان گروه طالبان خود داری کرد.

وزیر دفاع امریکا گفت:”تلاش‌های صلح، ملکیت افغان‌ها و به رهبری افغان‌ها است. ما در هر زمینه از نزدیک با آنان کار کرده و در کنار متحدان مان در ناتو، برای ختم این جنگ تلاش می‌کنیم.ا ستراتیژی ایالات متحده، طالبان را در تنگنا قرار داده است و آن گروه را مجبور کرده است تا در تبانی با آتش بس که اخیراً از سوی رییس جمهور اشرف غنی اعلام شد، همسو شوند”.

آقای متیس تهدیدات در افغانستان را فراملی خواند و گفت که ایالات متحده با درک این نکته، استراتیژی خود را در افغانستان، به سطح منطقه در نظر گرفته است.

این در حالی است که مقام‌های امریکایی و افغان بارها پاکستان را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم کرده‌اند، مساله که پاکستان به شدت آن را رد کرده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=39878