نویسنده قانون تابعیت بحرین ، سلب تابعیت شد / حکم اعدام معترضان سیاسی بحرینی تایید شد

آیت الله شیخ عیسی قاسم

محکمه عالی بحرین ، حکم دادگاه های بدوی و استیناف این کشور به منظور سلب تابعیت و حبس رهبر معنوی مردم این کشور را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا ، بر اساس این حکم تایید شده در محکمه عالی بحرین ، تابعیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم ؛ رهبر معنوی انقلاب بحرین سلب و وی به یکسال حبس تعلیقی محکوم شده است.

بر این اساس ، دادگاه همچنین حکم اعدام «ماهر الخباز» زندانی سیاسی مخالف رژیم این کشور را تأیید کرد که به این ترتیب حکم وی اجرا خواهد شد.

دولت بحرین از ماه جوزای سال ۹۵ ، آیت‌الله عیسی قاسم ؛ رهبر معنوی انقلاب این کشور را به اتهام جمع‌آوری اموال خمس مال سلب تابعیت کرده و منزل وی در منطقه «الدراز» را به محاصره درآورده است.

شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب بحرین در منزل شخصی خود از سال پیش در محاصره و بازداشت خانگی است.

بحرین از شیخ عیسی قاسمی سلب تابعیت کرد که ۴۷ سال پیش در سال ۱۹۷۱ عضو شورای مؤسسان قانون اساسی و از تدوین‌کنندگان قوانین تابعیت در بحرین بوده است.

دیوان عالی بحرین همچنین حکم اعدام ماهر الخباز و حبس ابد ۶ جوان شیعه دیگر را تأیید کرد.

ماهر الخباز در تاریخ ۱۹ فبروی ۲۰۱۳ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و در مرکز پولیس بحرین تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفت و اولین جلسه دادگاه وی هشت ماه پس از بازداشت برگزار شد و در تاریخ ۱۹ فبروی ۲۰۱۴ (دلو ۹۲) اتهام وی و دیگر متهمان پرونده قتل یک پولیس پاکستانی الاصل در منطقه سهله بحرین اعلام شد.

دادگاه استیناف بحرین ماه جوزای گذشته تجدیدنظر در حکم صادره علیه این افراد در پرونده قتل یک پولیس در منطقه سهله بحرین را وارد ندانسته و پرونده برای صدور و قرائت حکم نهایی به محکمه عالی بحرین منتقل شده بود.

با این وجود ، تظاهرات و تحصن های مردمی در دفاع از آیت الله شیخ عیسی قاسم و اعتراض به محرومیت ایشان از درمان و محاصره این عالم بحرینی در سراسر این کشور ادامه دارد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=20009