فاجعه میرزاولنگ به عنوان یک موضوع جنایت جنگی بررسی شود

کمیسیون حقوق بشر افغانستان کشتار غیرنظامیان در منطقه میرزاولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل را مصداقی از جنایت علیه بشریت خوانده و تاکید کرده که این فاجعه باید به عنوان یک قضیه جنایت جنگی بررسی شود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ طالبان شنبه هفته گذشته ( ۱۴ اسد) کنترول منطقه میرزاولنگ را به دست گرفتند.

طالبان پس از تصرف این منطقه دست به جنایات ضد بشری زدند و دستکم ۵۲غیرنظامی به شمول زنان و کودکان را در این منطقه به شکل بی‌رحمانه‌ای به شهادت رساندند.

طالبان همچنان خانه‌ها، مساجد و تکیه‌خانه‌ها در این منطقه را به آتش زدند و ده‌ها غیرنظامی را به اسارت گرفتند. این جنایت طالبان با محکومیت داخلی و خارجی روبرو شد.

در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز روز جمعه (۲۰ اسد) با نشر اعلامیه ای این جنایت را محکوم کرده و آن را مصداقی از جنایت علیه بشریت خوانده است.

در اعلامیه آمده است:”عمل ارتکاب یافته در میرزاولنگ مصداقی از جنایت علیه بشریت است؛ زیرا این حمله به صورت گسترده و سازمان یافته بر علیه یک جمعیت غیرنظامی ارتکاب یافته و موجب کشتار افراد ملکی، بیجاشدن تعداد زیادی از خانواده‌ها، به گروگان گرفتن مردم و تخریب و تاراج اموال و ملکیت‌های شخصی افراد گردیده است”.

در اعلامیه آمده که کمیسیون حقوق بشر، پس از وقوع این فاجعه غمبار، هیئتی را به منظور بررسی قضیه به ولایت سرپل اعزام نموده و تحقیقات اولیه را در این زمینه انجام داده است.

اعلامیه افزوده:” یافته‌های نظارتی و تحقیقی کمیسیون نشان می‌دهد که مهاجمان شام روزپنجشنبه مورخ ۱۳/ ۵/ ۱۳۹۶ بر ساحه میرزا اولنگِ ولسوالی صیادِ ولایت سرپل حمله نموده‌اند.

پس از دو شبانه روز جنگ بین نیروهای دولتی ( نیروهای امنیتی ودفاعی وخیزش‌های مردمی) وجنگجویان مهاجم، مخالفان مسلح دولت بر قریه متذکره تسلط پیدا می‌کنند.

حوالی ساعت پنج صبح روزشنبه، تاریخ ۱۴/۵/۱۳۹۶ گروه مهاجمان راه فرار مردم را دردهن دره میرزاولنگ می‌بندند وشماری ازمردم را گرفتار وتیرباران می کنند وسه تن را سرمی برند. علاوه بر آن تعدادی از جان باختگان حین فرار از قریه، شماری از آنها در هنگام درگیری و تعداد دیگر حین اسارت نزد مهاجمان کشته شده‌اند”.

کمیسیون حقوق بشر، جنایت طالبان در میرزاولنگ را به شدت تکان دهنده و وحشتناک خوانده و به نقل از شاهدان عینی گفته که طالبان پس از تصرف این منطقه به غیرنظامیان، حتی زنان و کودکان و حیوانات رحم نکرده است.

در اعلامیه کمیسیون آمده:”شواهد و مدارک به دست آمده نشان می‌دهد که این جنایت وحشیانه را گروه طالبان در تبانی با گروه‌ داعش مرتکب شده‌است. براساس اظهارات شاهدان عینی، رهبری این حمله را ملا نادر قوماندان محلی طالبان و غضنفر قوماندان محلی گروه داعش به عهده داشته‌اند. پیش از این، طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته وعین حال گروه مسلط در در همان حوزه جغرافیایی می‌باشد”.

کمیسیون حقوق بشر ضمن استقبال از تصمیم دادستانی کل مبنی بر تحقیق در مورد این واقعه به عنوان یک قضیه جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت، از دولت افغانستان ونهادهای عدلی و قضایی می‌خواهد که با بررسی دقیق این حادثه خونین، مرتکبان این جنایت و تمام کسانی را که به نوعی در وقوع این فاجعه نقش داشته اند، شناسایی نموده و مورد تعقیب عدلی و قضایی قرار بدهند.

گفتنی است که پس از جنایت طالبان در منطقه میرزاولنگ، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور روز پنجشنبه (۱۹ اسد) عملیات بازپس‌گیری این منطقه را آغاز کردند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=6268