زندگینامه انوش دستگیر سرمربی جدید تیم ملی فوتبال افغانستان

فدراسیون فوتبال اعلام کرده که انوش دستگیر؛ کمک‌مربی سابق تیم ملی فوتبال روز سه‌شنبه (۱۹ سرطان) به عنوان سرمربی جدید تیم ملی فوتبال افغانستان انتخابات شد.

به گزارش خبرگزاری صنا، این فدارسیون زندگینامه انوش دستگیر را منتشر کرده که به شرح زیر است:

انوش ٢٨ سال قبل از امروز در دیار هجرت در اسلام آباد پاکستان دیده به جهان گشود و ایام طفولیت را با فامیل اش به دور از وطن آغاز کرد. دو سال گذشت که سفر هند در پیش گرفتند و ٨ سال آنجا ماندند سپس سه سال در مسکو و بعد راهی اروپا شده و در کشور هالند مسکن گزین شدند.

انوش ١٣ سال داشت که فوتبال را در کلپ های آماتور آغا کرد با گذشت یکسال جذب تیم “ان ای سی نایمخن” در لیگ جوانان هالند شد و چهار سال با این تیم بازی کرد بعداً یک سال به عنوان کاپیتان تیم فنلو بازی کرد.

انوش دستگیر از رشته مدیریت فوتبال از پوهنتون یوهان کرایف یکی از بزرگترین پوهنتون های که فلسفه فوتبال را با باشگاه بارسلونا کشانده است؛ فراغت حاصل کرده است و در کورس ۶ ماهه تحت عنوان “تکنیک فوتبال اروپا” که اطفال را از سن ٨ تا ١٨ سالگی تحت پوشش و برنامه خاص قرار می دهد؛ اشتراک داشته است.

انوش با تلاش و پشت کار همیشگی توانست به تیم اول و لیگ برتر هالند راه پیدا کند و در کنار بازیکن تیم ملی جاپان ” کیسوک هندا” بازی نماید.

استعداد و توانایی های انوش سبب شد جذب تیم الشباب امارات شود و با گذشت یکسال ازین دوره ی ورزشی اش دچار آسیب دیدگی و مصدومیت جدی شد که مسیر فوتبالی او را برای همیش تغییر داد. او چهار بار زیر عمل رفت و نتیجه براین شد که او ” هرگز فوتبال نمی تواند”.

او که نمی خواست فوتبال را رها کند با نادیده گرفتن توصیه های داکتران با یک عقب گرد ناخواسته به لیگ سه هالند پیوست و این زمانی بود که افغانستان به جام قهرمانی جنوب آسیا دست یافت و توجه انوش را برای پیوستن به تیم ملی کسب کرد، او جذب تیم ملی افغانستان شد و در مدت ٢ سال ٩ بازی با تیم ملی داشت.

انوش با شنیدن اینکه او هرگز فوتبال نمی تواند به مربیگری روی آورد و موفق به دستاورد های بیشتری درین رشته شد:

– شش سال در اکادمی ان ای سی نایمیخن تیم جوانان را مربیگری کرد.
– دست یافتن تیم ١۴ و ١۶ سال به لیگ برتر هالند به مربیگری انوش.
– دست یابی به جام قهرمانی با شکست تیم ” آژاکس امستردام”
– دریافت لیسانس C مربیگری در سن ٢٢ سالگی.
– دریافت لیسانس B مربیگری در سن ٢۶ سالگی.
– دریافت لیسانس A در سن ٢٨ سالگی با کسب بلندترین امتیاز ۱۰/۹٫۳
– مربی جوانان زیر ٢٣ سال ” ان ای سی نایمخن”
– کمک مربی بزرگسالان کلپ “ان ای سی نایمخن” با قرارداد سه ساله
– کمک مربی تیم ملی افغانستان.

هم چنان تیم ملی ١٩ سال هالند از انوش دعوت کرده تا در مسابقات که در ماه سپتمبر ٢٠١٨ در کشور اسکاتلند صورت می گیرد و با تیم های چک سلواکیا و انگلیس بازی دارند؛ این تیم را همراهی کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=36996