فرانسه – کرواسیا ؛ جام جهانی فوتبال به ایستگاه آخر رسید

بزرگترین نبرد ۴ سال اخیر فوتبال جهان فرا رسید و دو تیم فرانسه و کرواسیا به مصاف هم خواهند رفت .

به گزارش خبرگزاری صنا ، فینال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه امروز در ورزشگاه لوژنیکی شهر مسکو با دیدار دو تیم فرانسه و کرواسیا برگزار می‌شود. کروات‌ها برای اولین بار است که به فینال رسیده‌اند و فرانسوی‌ها هم سومین حضور خود در فینال جام جهانی را تجربه می‌کنند.

فینال همه فینال‌ها

اهمیت فینال جام جهانی بر کسی پوشیده نیست. فاتح این رقابت، شیرین‌ترین و مهمترین قهرمانی دنیای فوتبال را به نام خودش سند می‌زند؛ جایی که تا به امروز برازیل (۵ قهرمانی)، ایتالیا و آلمان (۴ قهرمانی)، آرجانتین و اروگوئه (۲ قهرمانی) و فرانسه، انگلیس و اسپانیا هر کدام یک بار جام قهرمانی را بالای سر برده‌ و تاریخ ساز شده‌اند. با این حساب شطرنجی‌پوشان کرواسیا در صورت قهرمانی به این فهرست منحصر بفرد از بزرگان دنیای فوتبال خواهند پیوست و با قهرمانی فرانسه، خروس‌ها همچون آرجانتین و اروگوئه دو ستاره‌ای خواهند شد.

تا امروز تیم‌های اروپایی ۲۸ بار به فینال رسیده‌اند که ۱۲ بار عنوان قهرمانی به تیمی از قاره سبز رسیده است. از سوی دیگر تیم‌های امریکای جنوبی (کنمبول) ۱۴ بار فینالیست شده‌اند و ۹ بار توانسته‌اند جام قهرمانی را بالای سر ببرند.

پرگل‌ترین فینال تاریخ جام جهانی به سال ۱۹۵۸ بازمی‌گردد که در آن برازیل موفق شد با نتیجه ۵ بر ۲ سویدن میزبان را شکست دهد. این در حالی است که فینال‌های دو دوره اخیر (۲۰۱۰ و ۲۰۱۴) با پیروزی یک بر صفر به سرانجام رسید.

راه‌های رسیدن به فینال

فرانسه در راه رسیدن به بازی نهایی در گروه سوم ابتدا با اولین گل تایید شده توسط سیستم ویدئویی در تاریخ جام، ۲ بر یک استرالیا را برد، سپس یک بر صفر از سد پرو گذشت و در بازی آخر تنها تساوی بدون گل جام را مقابل دنمارک رقم زد تا ۲ تیم با یک امتیاز مصلحتی صعود کنند. جالب اینکه تنها تساوی بدون گل جام، اولین صفر – صفر تاریخ حضور دنمارک در جام‌جهانی هم بود! فرانسه در دیدنی‌ترین بازی جام، جدال مرحله یک‎هشتم‌نهایی را با نتیجه پرگل ۴ بر ۳ از آرجانتین برد و در بازی بعدی با کمک دفع استثنایی یوریس و اشتباه موسلرا، سنگربان رقیب، ۲ بر صفر از سد اروگوئه گذشت. در جمع ۴ تیم برتر هم فرانسه موفق عمل کرد و با سومین گل یکی از مدافعانش (این بار اومتیتی) بلجیم را شکست داد و برای اولین بار از سال ۲۰۰۶ به فینال رسید.

از سوی دیگر، وقتی کرواسیا راهش را با برتری ۲ بر صفر مقابل نیجریه در اولین دور بازی‌های گروه چهارم شروع کرد، کسی تصور نمی‌کرد تا پایان راه در جام بماند؛ حتی وقتی آرجانتین مسی را ۳ بر صفر خرد کرد. کرواسی برای تبدیل شدن به یکی از ۳ تیم برنده هر ۳ بازی مرحله گروهی در بازی آخر ۲ بر یک آیسلند را برد و برای ماراتن آماده شد. ۲ پیروزی در ضربات پنالتی مقابل دانمارک و روسیه میزبان و برتری در پایان ۱۲۰ دقیقه بازی با انگلیس، شاگردان دالیچ را وارد کتاب رکوردها کرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=37364