تلفیق برنامه درسی افغانستان و روسیه

دانشگاه اورال روسیه و دانشگاه کابل، طرحی را روی دست گرفته‌اند که بر اساس آن بعضی از مضامین درسی دوره لیسانس دو کشور همزمان برای دانشجویان کشورمان تدریس می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صنا،پاترشیف آندری، رییس بخش روابط بین‌المللی دانشگاه اورال روسیه گفت : این طرح از سوی دانشگاه ما به امضا رسیده و آن چندی قبل در اختیار ریاست دانشگاه کابل قرار گرفته است.

وی افزود که هرچند این قرارداد هنوز از سوی رییس دانشگاه کابل به امضا نرسیده، اما تبادلات مواد و برنامه درسی آغاز شده و امیدواریم این برنامه تا خزان سال آینده عملی شود.

آندری گفت :که برخی از مشکلات و تفاوت نظرها در مورد مواد و برنامه درسی میان دو دانشگاه وجود دارد، ولی امیدواریم بتوانیم این خلاها را با تدریس از طریق آنلاین پر کنیم.

بر اساس این طرح، قرار است که برای فارغان آن دو دیپلوم (روسی و افغانی) داده شود. مختصصان روسی هم اکنون روی این برنامه کار می‌کنند. روسیه با چین، تاجیکستان و قزاقستان نیز چنین برنامه تحصیلی دارد.

در همین حال، آندری گفت که اگر طرح دانشگاه اورال از سوی ریاست دانشگاه کابل به امضا برسد، دیپارتمنت زبان روسی دانشکده ادبیات دانشگاه کابل، تعدادی از محصلان را برای این دوره ثبت‌ نام خواهد کرد.

وی در ادامه افزود که دانشگاه اورال روسیه تعدادی زیادی از فارغ تحصیلان دوره لیسانس و ماستری را در سال جدید به ترتیب، برای دوره های ماستری و داکترا جذب خواهد کرد.

رییس بخش روابط بین‌المللی دانشگاه اورال روسیه گفت:روسیه خواستار گسترش روابط علمی، فرهنگی و دانشگاهی است و ما پس از دانشگاه کابل، قرارداد برنامه درسی مشترک و سیستم دو دیپلومه را با دانشگاه جلال آباد نیز امضا خواهیم کرد.

در جریان سال‌های گذشته روابط فرهنگی، علمی و دانشگاهی بین افغانستان و روسیه افزایش یافته است. روسیه در سال جدید تحصیلی، برای دانشجویان افغان در مقاطع مختلف ۳۶۰ بورسیه رایگان اختصاص داده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=24207