شیر مصرف کنید تا سلامت بدن تان حفظ شود

مداوم و به میزان مشخص شیر مصرف کنید تا سالم بمانید، شیر سرشار از ویتامین ها و کلسیم می باشد که برای رشد و حفظ سلامت استخوان مفید است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ گروهی از پژوهشگران آلمانی می‌گویند که شیر گاو دارای مجموعه‌ای از ویتامین‌ها و پروتئین‌های ارزشمند است.

این منبع غذایی در مقایسه با نوشیدنی‌های گازدار کالری بیشتری دارد و از نظر متخصصان تغذیه در واقع نوشیدنی نیست و یک میان وعده غذایی کامل به شمار می‌رود.

در آلمان مصرف سرانه متوسط شیر و محصولات لبنی حدود ۸۴ کیلوگرام است. این رقم یعنی آلمانی‌ها به طور متوسط در روز یک گیلاس شیر یا یک بسته ماست متوسط مصرف می‌کنند.

مصرف شیر گاو اما با بحث‌های فروانی همراه است. گروهی از متخصصان تغذیه می‌گویند شیر گاوه مناسب طبیعت انسان نیست و در واقع نوشیدنی مناسب رشد گوساله است.

در مقابل گروه دیگری از متخصصان تغذیه با اشاره به اینکه غلات، مغز دانه‌ها، سیب یا بادنجان رومی هم از روز نخست بخشی از خوراک انسان‌ها‌ نبودند و در طول تکامل رفته‌رفته به برنامه غذایی انسان‌ها افزوده شدند، پرهیز از مصرف شیر را اشتباه می‌دانند.

شیر به دلیل آنکه حاوی کلسیم بالایی است تأثیر مثبتی بر تراکم استخوان دارد و نوشیدن آن در سال‌های کودکی و نوجوانی نقش مهمی در رشد و حفظ سلامت استخوان‌ها در سال‌های بعد زندگی بازی می‌کند.

پژوهشگران آلمانی می‌‌گویند کودکان و نوجوانانی که در روز ۲۴۵ میلی‌لیتر شیر (یک گیلاس متوسط) می‌نوشند در سال ۴/ ۰ سانتی‌‌متر بیشتر رشد می‌کنند.

نتیجه برخی از پژوهش‌ها بر روی شیر حاکی از آن است که مصرف شیرگاو از بروز برخی از انواع بیماری سرطان جلوگیری می‌کند.

به عنوان مثال افرادی که به طور مرتب شیر می‌نوشند کمتر به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌شوند.

در مقابل مردانی که زیاد شیر می‌نوشند بیشتر به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند. به همین دلیل متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند در نوشیدن شیر زیاده‌روی نکنید.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=32536