طولانی ترین ماه گرفتگی قرن ۲۱ رخ خواهد داد/ این ماه گرفتگی ۴ ساعت طول می‌کشد

در سال ۲۰۱۸ طولانی ترین ماه گرفتگی قرن ۲۱ رخ خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ تک تایمز گزارش داد که این ماه گرفتگی موسوم به «ماه سرخ» (blood moon) فاز کامل خود را در یک ساعت و ۴۳ دقیقه در ۲۷ جولای، زمانیکه “قمر زمین” به رنگ سرخ یا قهوه‌ای پر زرق و برق نمایش داده می‌شود، به پایان خواهد رساند.

این رویداد آسمانی پیش‌بینی شده تقریبا چهار ساعت به طول می‌انجامد.

طی این ماه گرفتگی، ماه به رنگ سرخ تیره یا سرخ مایل به قهوه‌ای ظاهر می‌شود، اما به طور کامل تاریک نمی‌شود، زیرا بخشی از نور خورشید که از طریق جو زمین عبور می‌کند در اطراف لبه زمین خم می‌شود و به سطح ماه می‌افتد.

تمام رنگ‌های روشن مانند رنگ سرخ تیره یا نارنجی در ماه گرفتگی ماه جولای نمایش داده می‌شوند. همچنین “پراکندگی رایلی”(Rayleigh scattering)، ذرات سبز و بنفش رنگ در آسمان را که طی ماه گرفتگی ایجاد شده بودند را از بین خواهد برد.

“پراکندگی رایلی” نوعی پراکنش کشسان نور یا سایر امواج الکترومغناطیس است که به وسیله ذرات کوچک‌تر از طول موج، حتی اتم‌ها یا مولکول‌ها اتفاق می‌افتد.

به طور معمول، در هر سال دو ماه گرفتگی رخ می‌دهد، اما همه آنها ماه گرفتگی کامل محسوب نمی‌شوند.

این ماه گرفتگی در سراسر آفریقای شرقی و آسیای مرکزی و تا حدودی در آفریقای غربی، آسیای شرقی، آمریکای جنوبی، اروپا و استرالیا قابل رویت خواهد بود اما برای افراد ساکن آمریکای شمالی قابل مشاهده نخواهد بود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=35802