فعالیت مریخ‌نورد آپورچونیتی متوقف شد

مریخ‌نورد آپورچونیتی ناسا در جریان طوفان گرد و غبار در سطح سیاره‌ مریخ گرفتار و فعالیت‌های آن متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ وقوع طوفان در مریخ سبب متوقف شدن فعالیت مریخ نورد آپورچونیتی ناسا در این سیاره سرخ شده است.

این طوفان موجب شده است که فعالیت‌های تحقیقی این ربات تا پایان این طوفان متوقف شود که به گفته‌ مقامات ناسا، این طوفان گرد و غبار مریخی نخستین بار توسط مدارگرد شناسایی مریخ ناسا رؤیت شد.

مقامات این سازمان در بیانیه‌ای گفتند:به‌محض آنکه تیم مدارگرد نزدیک شدن طوفان را به آپورچونیتی مشاهده کرد، این مسئله را به اطلاع تیم مریخ‌نورد رساند تا به‌منظور تدارک برنامه‌های احتمالی آماده شوند.

این طوفان که در مدت چند روز گسترش یافته است، تا روز جمعه (۱۸ جوزا) بیش از ۱۸ میلیون کیلومتر مربع از مریخ را پیمود؛ این رقم از مساحت کل امریکای شمالی بیشتر است.

ناسا در ادامه‌ی بیانیه‌ی خود افزود: «طوفان‌های گرد و غبار با این قدرت غیر منتظره نیستند؛ اما به ندرت رخ می‌دهند.» آن‌ها می‌توانند به طرز غافلگیرکننده‌ای ظاهر شوند؛ اما تا هفته‌ها یا حتی ماه‌ها دوام داشته باشند.

آپورچونیتی که با بهره‌گیری از انرژی خورشیدی فعالیت می‌کند، از سال ۲۰۰۴ در حال اکتشاف مریخ بوده است. با پوشیده شدن پهنه‌ی آسمان توسط طوفان اخیر، مقدار نور خورشیدی که این مریخ‌نورد برای شارژ مجدد بدان نیاز دارد، کاهش یافته است.

در روز چهارشنبه (۱۶ جوزا)، سطح انرژی آپورچونیتی کاهش قابل توجهی یافت و در نتیجه این مریخ‌نورد ناگزیر شد برای ذخیره‌ی انرژی تمام فعالیت‌های پژوهشی خود را متوقف کند. اگر این طوفان مدت زیادی به درازا بکشد، نگرانی اصلی سرمای مریخی خواهد بود؛ خطری که به گفته‌ی مقامات ناسا، آپورچونیتی در گذشته با آن روبه‌برو شده است. ناسا در بیانیه‌ی خود می‌گوید:

اگر این طوفان مدت زیادی دوام داشته باشد، مریخ‌نورد در معرض خطر قرار می‌گیرد. آپورچونیتی درحالی‌که در انتظار صاف شدن آسمان است، دچار سرمازدگی شدید می‌شود.

به گفته‌ی ناسا، سرما عامل از بین رفتن مریخ‌نورد اسپیریت، برادر دوگانه آپورچونیتی در سال ۲۰۱۰ بود که پس از گرفتار شدن در ماسه‌های مریخی برای همیشه از کار افتاد. با این حال، آپورچونیتی تا به امروز زنده مانده است و طوفان‌های گرد و غباری را که به مراتب بزرگ‌تر از طوفان فعلی هستند، پشت سر گذاشته است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

57 + = 66

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=33661