قوی ترین کمپیوتر جهان در امریکا رونمایی شد

قوی ترین و سریعترین کمپیوتر جهان در امریکا رونمایی شد و این یعنی سلطه چین در حوزه کمپیوترهای قدرتمند یا ابرکمپیوتر به پایان رسیده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ ابر کمپیوتر ها با رم‌ها و کارآیی‌های بسیاری که دارند معمولاً برای عملیات حساس روی محاسبه از جمله مسائل فیزیک کوانتوم، هواشناسی، تحقیقات آب و هوا (از جمله تحقیق دربارهٔ گرم شدن کرهٔ زمین) مدل‌سازی مولکولی (مطالعهٔ ساختارها و محتویات ترکیبات شیمیایی، ماکرومولکول‌های بیولوژیکی، پلیمرها و بلورها) شبیه‌سازی‌های فزیکی (مثل شبیه‌سازی هواپیماها در تونل‌های هوا، شبیه‌سازی انفجار سلاح‌های هسته‌ای و تحقیق دربارهٔ پیوست هسته‌ای) تحلیل مخفی و … استفاده می‌شوند.

بنابر این ابر کمپیوتر ها برای جهان دانش و تکنالوژی اهمیت بسیاری دارند.

دانشگاه‌های بزرگ، مراکز نظامی و لابراتوارهای تحقیقات علمی بزرگ‌ترین کاربران ابر کمپیوتر هستند.

وزارت انرژی ایالات متحده روز جمعه از ابر کمپیوتر سامیت رونمایی کرد که قادر است ۲۰۰ کوآدریلیون محاسبه را در یک ثانیه انجام دهد و بدین ترتیب در صدر دارنده قوی‌ترین ابر کمپیوتر جهان قرار گرفت که این عنوان مدتی به نام چینی‌ها به ثبت رسیده بود.

سامیت در لابراتوار ملی Oak Ridge قرارگرفته که با معماری متنوع و ترکیبی از سی پی یوهای آی بی ام از نوع POWER9 و گرافیک انویدیا برای توسعه هوش مصنوعی طراحی‌شده است.

این ابر کمپیوتر ۴۶۰۰ نود داشته و هر نود (۲۷۰۰۰) از هسته گرافیکی انویدیا Volta Tensor بهره می‌برد.

سال ۲۰۱۲ امریکا با ابر کمپیوتر تایتان (با ۱۸۶۸۸ نود) در همین مکان رتبه اول را در جهان در اختیار داشت و امروز سامیت قرار است در امور فزیک نوین، کشف مواد و بهداشت و صحت بر اساس هوش مصنوعی مورداستفاده قرار گیرد.

یک ابر کمپیوتر گرمای زیادی تولید می‌کند و باید خنک شود. خنک کردن بسیاری ابر کمپیوتر مسئلهٔ بسیار بزرگی برای HVAC است.

اطلاعات نمی‌توانند با سرعتی بالاتر از سرعت نور بین دو بخش کمپیوتر جابجا شوند. به همین دلیل یک ابر کمپیوتر چندمتری (با عرض چندمتر) باید تأخیر (latency) بین قطعاتش در حد چند ده نانوثانیه باشد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=33421