ناسا راکت جدید به فضا پرتاب کرد/ رازهای پنهان خورشید کشف می شود

ناسا راکت جدیدی را به فضا پرتاب کرد که نزدیک ترین فاصله را به آفتاب خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ ناسا امروز راکت جدید Delta IV Heavy به هدف مطالعه خورشید به فضا پرتاب کرد که کم ترین فاصله را با خورشید خواهد داشت.

کاوشگر فضا پیما در فاصله شش میلیون کیلومتری خورشید می رسد و بدون آن که زیر تاثیر حرارت بیش از حد آفتاب قرار گیرد، به دانشمندان توانایی آن را می دهند که درباره این ستاره بزرگ تحقیقات شان را انجام بدهند.

دانشمندان این پروژه را بنام «سردترین و داغترین ماموریت زیر خورشید» خوانده اند که پیش از این پیشینه نداشته است.

فاصله زمین تا خورشید ۱۵۰ میلیون کیلومتر است، که این کاوشگر ناسا در نزدیکی چهاردرصد این فاصله از خورشید قرار خواهد گرفت که هفت مراتب نزدیکتر نسبت به راکت قبلی به خورشید خواهد رسید.

این فضا پیما در حالت سرد با سرعت ۷۰۰هزار کیلومتر در ساعت به سمت خورشید می شتابد. این راکت پرسرعت ترین راکت تا به حال خوانده شده است.

سیستم دفاعی حرارت این کاوشگر بگونه خودکار است و نظر به تغییر حرارت خورشید مانع سوختن و یا آسیب دیدنش می شود.

این راکت فضایی که بنام کاوشگر خورشیدی پارکر یاد می شود، برگرفته از نام یک دانشمند ۹۱ ساله ایگن پارکر، است و خود آقای پارکر نیز هنگام پرتاب حضور داشت.

قرار است این دستگاه فضایی در خزان ذخیره تصویرها و معلومات اش را آغاز کند.

دانشمندان امیدوارند، که با موفقیت این تلاش های بی پیشینه شان، در مورد خورشید که گویا نزدیک به پنج میلیارد سال عمر دارد، رازهای پنهانی را دریابند. مثلن اینکه چرا تاج یا حلقه خورشید نسبت به سطح خورشید صد مرتبه داغتر است.

ناسا با اطلاعاتی که دریافت می‌کند، خود را برای بادهای خورشیدی آماده می‌سازد، آنچه که مدار ماهواره ها را تغییر می‌دهد و حتا بر شبکه‌های توزیع برق روی زمین نیز تاثیر می‌گذارد.

قرار است این کاوشگر ناسا در هفت سال با هزینه یک و نیم میلیارد دالر ۲۴ بار به خورشید نزدیک شود و یا به قول دانشمندان بر گونه خورشید بوسه زند.

یادآوری می کنیم، که این راکت زیر یک تن وزن دارد و به اندازه یک موتر تیزرفتار می باشد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=40171