کسب مقام نخست توسط دختران روباتیک افغان در میان ۲۱ کشور جهان

دختران روباتیک افغان در رقابت انترنشنال روبوروی که در میان ۱۶ گروه از ۲۱ کشور جهان در ایالت نیومکزیو امریکا برگزار شد مقام نخست را به دست آوردند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ شش تن از دختران ربات ساز کشور که در نخستین رقابت های جهانی ربات سازی در امریکا مقام قهرمانی را از آن خود کردند، امروز پس از چهار ماه سفر به افغانستان باز گشتند.

علیرضا مهربان مربی تیم ربات سازی دختران افغان گفت که آنان در جریان چهار ماه سفر، در مسابقات مختلف جهانی اشتراک داشتند که توانستند مقام اول و جوایز مختلف را از آن خود کنند.

وی افزود که در مسابقات جهانی فارسی در امریکا که در آن ۲۴ کشور اشتراک داشتند، توانستند مقام نخستن را از آن خود کنند و با دستاورد به کشور برگردند.

موصوف گفت رباتى را که آنان در این رقابت ها به اشتراک گذاشتند، در بخش زراعتی بود؛ این ربات میتوانست همزمان گندم را درو و پروسس کند.

گفتنی است که تیم روباتیک دختران افغان دو هفته پیش نیز موفق به کسب جایزه الهام برای مهندسان موفق در مسابقات جهانی «فرست» در ایالت دیتوریت امریکا شده اند.

طرح دختران روباتیک افغان برگرفته از طرح اول این دختران در مسابقات سال گذشته در اروپا بوده که دوباره بازسازی شده است.

دختران روباتیک افغان امیدوار هستند که با بهره گیری از تکنالوژی در سکتور زراعت، وضعیت اقتصادی مردم رونق یابد.

تیم دختران روباتیک کشور پس از برنده شدن مدال نقره شجاعت در مسابقات جهانی روبات‌ها در واشنگتن، توانستند که جواز حضور در مسابقات دُبی، هوش مصنوعی در هالند و کانادا را نیز بدست آورند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30832