یک دریاچه کوچک آب مایع در مریخ کشف شد

یک سفینه تحقیقاتی آژانس فضایی اروپا با استفاده از فناوری رادار موفق به کشف یک دریاچه کوچک آب مایع در زیر یخ ها و غبار موجود در قطب جنوب مریخ شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ سفینه تحقیقاتی «مارس اکسپرس» متعلق به آژانس فضایی اروپا این دریاچه را کشف کرده است.

مریخ چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است که یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانه‌روز زمین است و طول شب و روز نیز از کره زمین کمی طولانی‌تر است.

پایگاه خبری «ساینس دیلی» امریکا درباره اکتشاف های جدید نوشت: تصاویر به دست آمده از این سفینه نخستین مدرک قابل استناد از وجود آب در مریخ محسوب می شود.

آثار جغرافیایی و کیمیاوی زیادی از وجود آب بر سطح مریخ به دست آمده و بسیاری از محققان براین باورند که زمانی این سیاره پر از آب مایع بوده است اما آب و هوای این سیاره در طول زمان تغییر کرده و آب موجود در آن از بین رفته است.

تاکنون محققان تصور می کردند آنچه از آب مریخ باقی مانده، کاملا یخ زده است اما وجود آب مایع زیر لایه های یخ قطبی این سیاره به دلیل وجود نمک و فشار زیاد که موجب کاهش دمای ذوب یخ می شوند، دور از انتظار نبود.

محققان برای اثبات این نظریه، با استفاده از ابزار مبتنی بر فناوری رادار به نام «مارسیس» که روی کاوشگر نصب شده است، تصاویر با کیفیتی از لایه های زیرین یخ قطبی مریخ تهیه کردند.

تفاوت ترکیب لایه های یخ زیرین موجب تغییر سیگنال های بازگشتی رادار شده و امکان تهیه نقشه ای از ساختار لایه های زیرین یخ را فراهم می کند.

اطلاعات به دست آمده از این شیوه تصویربرداری نشان دهنده یک لایه بزرگ با قابلیت انعکاس زیاد سیگنال ها در سطوح زیرین یخ و غبار است.

ویژگی های این لایه با ویژگی های آب یا رسوبات بسیار مرطوب همخوانی دارد.

به گفته محققان، این تحقیقات بخش بسیار کوچکی از سطح مریخ را پوشش داده است و احتمال دارد در نقاط دیگر این سیاره نیز منابع آب شناسایی شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ساینس منتشر شده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=38582