۵ راهکار اساسی برای جوان ماندن

انسان ها معمولا در سنین بالا احساس ناتوانی و ضعف می کنند، پیری منجر به زمین گیر شدن افراد می شود اما راهکارهای وجود دارد که می تواند از پیری زود رس جلوگیری و باعث شادابی نشاط و احساس جوانی شوند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ پیری، ناتوانی، از کارافتادگی و بیماری، درد مشترک همه انسان‌ها هستند و هر کسی تلاش می کند به سهم خود راهی بیابد که خود، اطرافیان و یا جهان را از پیری و عوارض آن حفظ کند.

با همه این احوال پیری یک واقعیت ناگزیر است که دیر یا زود خواهد آمد ولی حالا دانشمندان راهی یافته‌اند که فرا رسیدن پیری را به تاخیر می‌اندازد.

دانشمندان دانشگاه هاروارد امریکا می‌گویند که انجام ۵ کار صحیح می‌تواند طول عمر افراد را تا ۱۰ سال بیشتر کند.

در این پژوهش دانشمندان دانشگاه هاروارد ۴۴ هزار و ۳۵۴ زن و ۷۸ هزار و ۸۶۵ مرد را مورد بررسی قرار داده و تاثیرات این ۵ اقدام مفید بر روی طول عمر آنها را مطالعه کرده‌اند.

میانگین عمر افرادی که این اقدامات را در زندگی انجام نمی‌دهند ۵۰ سال است که زنان می‌توانند تا ۲۹ سال بیش از آن و مردان تا ۲۶ سال بعد از آن عمر کنند.

این در حالی است که در میان افرادی که این عادات مثبت را در زندگی رعایت کرده‌اند، زنان تا ۴۳ سال بعد از ۵۰ سالگی و مردان تا ۳۸ سال پس از ۵۰ سالگی عمر می‌کنند.

سگرت نکشید

اگر شما سگرتی نیستید، سعی کنید این عادت مثبت را حفظ کنید. براساس گزارش مرکز مبارزه با بیماری‌ها در امریکا سگرت کشیدن دلیل اصلی بیماری‌ها و مرگ‌ومیرهای قابل پیشگیری در امریکاست. سالانه ۴۸۰ هزار نفر در امریکا بر اثر مصرف سگرت می‌میرند.

مشروب نخورید

بنابراعلام مرکز کنترل بیماری‌ها در امریکا مصرف مشروب باعث ایجاد مشکلات جدی در قلب و بروز سرطان‌ها می‌شود. مرگ و میر در نتیجه رانندگی تحت تاثیر مشروب و همچنین خشونت و رفتارهای خطرساز از جمله آثار منفی نوشیدن مشروب ها است.

مراقبت وزن خود باشید

پزشکان توصیه می‌کنند که حجم توده بدن افراد (BMI) باید بین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹ بماند. شاخص بی‌ام‌آی از طریق تقسیم وزن بدن فرد به کیلوگرم بر اندازه فرد بر حسب متر به توان ۲ محاسبه می‌شود. نامتعادل بودن این شاخص می‌توان بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، دیابت، فشار خون و سرطان را در پی داشته باشد.

خوب غذا بخورید

داشتن یک رژیم غذایی متعادل که حاوی غذاهای سرشار از مواد غذایی باکیفیت باشد، به فرد کمک می‌کند به اندازه کافی ویتامین و مواد معدنی دریافت کند. خوردن حبوبات، میوه‌، سبزی، لبنیات کم‌چرب، گوشت‌های کم‌چربی و کاهش مصرف چربی‌ها، شیرینی‌ و نمک می‌تواند یک رژیم غذایی مناسب و متعادل برای انسان به شمار آید.

روزی نیم ساعت ورزش کنید

براساس اعلام وزارت بهداشت و خدمات اجتماعی امریکا افراد بالغ که فعالیت کافی دارند، بدن سالم‌تری داشته و بدون در نظر گرفتن جنسیت یا نژادشان در مقایسه با افراد بی‌تحرک، کمتر در معرض بیماری‌های مزمن قرار دارند. توصیه می‌شود افراد به طور مستمر فعالیت بدنی داشته باشند. پزشکان توصیه می‌کنند افراد باید ۱۵۰ دقیقه در هفته که معادل ۲۰ دقیقه در روز است، پیاده‌روی کنند یا اینکه ۷۵ دقیقه در هفته که معادل ۲۵ دقیقه در روز (۳ روز در هفته) است، بدوند. تمرین‌های تقویت عضلات مانند وزنه زدن نیز بین یک تا دو بار در هفته توصیه می‌شود. به گفته پژوهشگران دانشگاه یونگ، این سطح از ورزش می‌تواند روند پیری را در سلول‌های بدن انسان کُندتر کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=38015