از فروش عسل یک باب مکتب ساختم/ عسل بهتر از مواد مخدر است

فروزان؛ بانویی که در ولسوالی مارمل ولایت بلخ از فروش عسل یک باب مکتب ساخته است.

افغانستان کشوری همراه و همگام با ایده و مفکوره های سنتی که زنان همواره مورد خشونت، تهدید و آزار قرار می گیرند، اما هستند زنانی که با اراده محکم به پیش می روند و افتخار آفرینی می کنند.

«فروزان» بانویی در ولسوالی مارمل ولایت بلخ است، او در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری صنا در ولایت بلخ می گوید که از پول فروش عسل توانسته است یک باب مکتب بسازد.

فروزان بانوی که چهار سال قبل در ولسوالی مارمل ولایت بلخ با هزینه ۱۰هزار افغانی با خریداری ۲ کندو زنبور عسل شروع به فعالیت کرده،وهم اکنون بیش از ۲۰عدد کندوی زنبور عسل دارد.

او می گوید: با زحمات و تلاش که در عرصه نگهداری زنبور عسل کرده، توانسته است سالانه از این طریق بیش ۱۲۰هزار افغانی عاید داشته باشد و همچنان پولی که بدست آورده است را برای اعمار یک باب مکتب خصوصی به نام (بی بی عایشه) در ولسوالی مارمل دهد.

فروزان اظهار داشت: در این مدت چهار سال که من کار پرورش زنبور عسل را می کنم، تا هنوز هیچ نهاد و یاهم هیچ دفتر دولتی حمایت مالی نکرده است.

وی که یک تن از معلمان مکتب در ولسوالی مارمل و همچنان خانم خانه می باشد، می گوید: اگر بانوان در افغانستان حمایت مالی و تشویق شوند، بهتر از مردها در عرصه ای تجارت کار و فعالیت می کنند.

این بانوی فعال با بیان اینکه عسل بهتر از مواد مخدر است، گفت: هرچند که بانوان در ولسوالی مارمل قید و شرط خود را دارند، اما با وجود این همه توانستم یک فعالیت بهتر و توانایی را که در وجودم حس می کردم با سعی و تلاش به نمایش بگذارم.

در همین حال «احمد شکیب» که پدر بانو فروزان است، در گفتگو با خبرنگار صنا می گوید: دولت تا هنوز به ما دست یاری نداده است و اگر فعالیت های را هم که در عرصه تولید عسل داشتیم از هزینه شخصی بوده است.

وی می گوی که در این مدت چهار سال که ما فعالیت تولید عسل را داریم هیچ یک از مسئولین دولتی از کار و فعالیت ما دیدار نکرده و تا هنوز هیچ نهاد هم دست یاری به ما نداده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43716