استخراج غیر قانونی معادن توسط افراد نفوذی در داخل نظام

وزارت معادن و پطرولیم می‌گوید بررسی‌های نشان دادع که معادن در ولایت‌های امن توسط افرادی که در داخل نظام نفوذ دارند، به شکل غیر قانونی استخراج می‌گردند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ نرگس نهان، سرپرست وزارت معادن و پطرولیم، ام‌روز( شنبه، ۲۱ دلو) در نشستی در کابل گفت که معادن سرمالیه ملی و برای نسل‌های بعدی کشورست؛ اما این سرمایه در حال حاضر توسط شماری از گروه‌ها و افراد به شکل غیر قانونی استخراج می‌گردد.

خانم نهان گفت که متسفانه در شرایط فعلی، معادن، در مناطق ناامن توسط هراس افگنان و در مناطق امن توسط زورمندان و کسانی که در داخل نظام نیست و از درون نظام حمایت می‌شوند، به شکل غیر قانونی استخراج می‌گردند.

سرپرست وزیر این سخنان را به اساس بررسی‌های کارمندان وزارت معادن اظهار کرد و افزود که آنان وضعیت معادن را در ولایت امن بررسی کرده و چنین نیتجه‌یی را به دست آورده‌اند.

باید یادآورشد که سرپرست وزارت معادن از افراد نفوذی در داخل نظام و آنان در کدام ولایت‌ها دست به چنین اقدام می‌زنند، نام نبرد.

هرچند درحال حاضر آشکار است که معادن در کدام ولایت‌ها به شکل غیر قانونی توسط زورمندان و ترویستان کشیده می‌شوند؛ اما خانم نهان می‌گوید که وزارت معادن کمیته‌یی را ساخته که وظیفۀ آنان این است تا بررسی نمایند که در کدام مکان‌ها این سرمایه به شکل غیر قانونی استخراج می‌شوند.

بانو نهان یکی از دیگر از مشکلات که وزارت معادن به شکل وافر نتوانسته معادن کشور را استخراج نمایند را سیستم بیوکراسی در آن وزارت اعلام کرد و گفت که این موضوع باعث شده که یک قرارداد ماه به تاخیر بیفتد و افراد به شکل غیر قانونی استخراج شان ادامه بدهند.

سرپرست وزیر تاکید کرد که کارهای مسؤولان وزارتش در بخش استخراج معادن که به شکل قانونی استخراج گردند، جریان دارد و افزود که در این مورد در جلسۀ شورای امنیت ملی نیز بحث‌ها صورت گرفته‌است.

این درحالی‌ست که به اساس گزارش‌ها، در جریان سال‌های گذشته، هراس‌افگنان بیش‌تر توجۀ شان را بر مناطقی معطوف کرده‌اند که در آن انواع گوناگون معادن وجود دارند.

ننگرهار، بدخشان، جوزجان، قندهار، سرپل، هلمند، میدان وردک و غزنی از جمله ولایت‌های اند که هراس‌افگنان در آن‌ها حضور گسترده دارند و دلیل آن‌را هم‌ می‌توان گفت که در شماری از آن ولایت‌ها، انوع گوناگون معادن وجود دارند که به شکل غیر قانونی توسط آنان استخراج می‌شوند ویا هم این‌که در آن مکان‌ها به شکل وافر مواد مخدر کشت می‌شوند.

به اساس گزارش‌های نهادهای بین‌المللی معادن و مواد مخدر افغانستان، بیش‌تر از نصف منابع تمویل‌کننده گروه‌های هراس‌افگنان را در کشور تشکیل می‌دهند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=21068