افغانستان ظرفیت‌های مناسب برای پیشرفت دارد

محمداشرف غنی رییس جمهور کشور، امروز جمعه (۱۹ جوزا) در اقامتگاه‌ خود در شهر آستانه پایتخت قزاقستان، با رشید عالم‌اف سکرتر جنرال سازمان همکاری‌های شانگ‌های ملاقات کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا, در این دیدار دوجانب پیرامون مسایل مختلف منطقه و همچنان اهمیت اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگ‌های برای تقویت و گسترش همکاری‌ها میان کشورهای اشتراک کنندگان در این اجلاس، بحث و تبادل نظر کردند.

رییس جمهورکشور به‌خاطر برگزاری هفدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگ‌های به سکرتر جنرال این سازمان تبریک گفت و اجلاس سالانه این سازمان را گام مثبت برای هم‌گرایی منطقوی دانست.

سکرتر جنرال سازمان شانگ‌های گفت که ما توجه خاص نسبت به افغانستان داریم و از اشتراک رییس جمهور غنی در هفدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگ‌های ابراز خرسندی کرد.

وی گفت که در پایان هفدهمین اجلاس سازمان شانگ‌های، اعلامیۀ مشترک صادر خواهد شد که افغانستان نیز شامل آن می‌باشد.

سکرتر جنرال سازمان شانگ‌های افزود که ما خواهان تأمین صلح و ثبات در منطقه به‌ویژه در افغانستان هستیم و تلاش‌های حکومت افغانستان نیز در این زمینه قابل درک است.

محمداشرف غنی درخصوص کنفرانس “پروسه کابل” معلومات داده گفت که “پروسه کابل” بحث همه جانبه را برای همکاری‌های منطقوی جهت تأمین صلح و ثبات فراهم می‌سازد و در نخستین کنفرانس، نمایندگان کشورهای مختلف اشتراک فعال داشتند.

آقای غنی بیان داشت که امنیت و ثبات آسیا بستگی به امنیت و ثبات افغانستان دارد و ما در همکاری با شرکای منطقوی و بین‌المللی خود در این زمینه تلاش می‌نماییم.

وی با اشاره به این‌که آسیا ظرفیت و بستر بزرگ اقتصادی دارد گفت که ما دیدگاه مثبت برای تأمین صلح و ثبات و همکاری‌های منطقوی داریم، اما تروریزم مشکل جدی برای “آسیا” تلقی می‌شود که به‌خاطر مهار این پدیده، نیاز به مبارزه مشترک می‌باشد.

سکرتر جنرال سازمان شانگ‌های گفت که افغانستان ظرفیت‌های مناسب برای پیشرفت و داشتن یک آینده درخشان دارد و برای سفر به افغانستان ابراز علاقه‌مندی کرد. در مقابل رییس‌جمهورکشور از وی خواست که در فرصت مناسب از افغانستان دیدن نماید.

در این ملاقات، بر گسترش روابط و همکاری‌های بیشتر میان افغانستان و کشورهای شامل در سازمان همکاری‌های شانگ‌های تأکید گردید.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2317