بهای میوه ‏‏‎های افغانستان در هند پنج برابر افزایش یافت

مسوولان اتاق تجار ت و صنایع اعلام کردند که بخشی از میوه های تازۀ کشور که امسال از به هند صادر شده اند، پنج برابر بیشتر از بهای آن در پاکستان، به فروش رسیده اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ مسوولان اتاق تجار ت و صنایع می گویند، جستجوی راه های بدیل پاکستان، برای بازرگانان و کشاورزان کشور بسیار سودمند بوده و بخشی از میوه های تازۀ کشور که امسال از راه دهلیزهوایی به هند صادر شده اند، پنج برابر بیشتر از بهای آن در پاکستان، در بازارهای هند به فروش رسیده اند.

خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع در این باره گفت: “یک کیلو انگور را که ما در پاکستان به هشتار کلدار پاکستانی می فروشیم، در هندوستان به دوصد تا دوصد پنجاه کلدار هندی می فروشیم؛ ما اگر این میوه ها را به اروپا برسانیم باید به ده یورو به فروش برسند.”

در این حال، مسؤولان وزارت ترانسپورت می گویند که برای ایجاد سهولت های بیشتر ترانزیتی و بازرگانی میان افغانستان و ایران، به زودی نشستی مشترک میان دو کشور راه اندازی خواهند شد.

فوزیه احسان، معین وزارت ترانسپورت در نخستین نمایشگاه ترانزیت و حمل و نقل گفت: “تمام تلاش ما این است که مشکلات ما در بخش موافقت نامۀ مسیر بین المللی حمل و نقل داریم، حل شود”.

صدیق قاسمی زاکری، مستشار اقتصادی سفارت ایران در کابل گفت: “جمهوری اسلامی ایران نه تنها در احداث خطوط ریلی میان افغانستان و همایسگان شمالی این کشور را به نفع مردم منطقه می داند که از ادامه مسیر خط آهن پنج گانه به اضافۀ چین از مسیر افغانستان به سمت ایران، نیز حمایت می کند.”

قابل ذکر است که نخستین نمایشگاه ترانزیت و حمل و نقل، به هدف گسترش روابط بازرگانی و ترانزیتی در کشور راه اندازی شده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=21117