بهره برداری ۲۷ باب سرد خانه زراعتی در غزنی

۲۷ باب سرد خانه برای نگهداری محصولات زراعتی به خصوص کچالو و پیاز از سوی ریاست زراعت و مالداری ولایت غزنی به بهره‌برداری سپرده شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ عبدالکریم متین، والی غزنی امروز( ۱۸ جدی) گفت: ۲۷ باب سرد خانه که ۲۰ باب آن در مرکز غزنی و ۷ باب دیگر آن در ولسوالی قره باغ با همکاری دهاقین برای نگهداری محصولات زراعتی به خصوص کچالو و پیاز ساخته بود امروز به بهره‌برداری سپرده می شود و همچنین از ساخت ۱۰۰ باب سرد خانه دیگر در آینده خبر داد.

متین افزود: سال گذشته دهاقین غزنی نزدیک به ۷۰۰ هزار تن پیاز تولیدات داشتند که بخاطر نبود مکان معیاری برای نگهداری محصولات شان بسیار متضرر شدند.

در اخیر اظهار داشت که دهاقین در این پروژه ۱۰ فیصد سهیم اند. عبدالله تسل، رئیس زراعت و مالداری غزنی گفت: ریاست زراعت و مالداری به همکاری مالی موسسه (cccsp) ۲۷ باب سرد خانه را به ارزش ۶۰۴۸۰۰۰ افغانی امروز رسما افتتاح و به بهره‌برداری می سپارد.

او افزود: این سردخانه ها برای دهاقین به شکل انفرادی ساخته شده تا دهاقین محصولات شان را به شکل معیاری نگهداری کنند. این در حالی است که روز شنبه ریاست زراعت و مالداری غزنی برای ۲۳۷ باغدار این ولایت نیز وسایل مدرن باغداری توزیع نمود.

غزنى، از اینکه داراى زمین هاى سرسبز و آب هاى زیاد است، اکثر باشندگان این ولایت مصروف دهقانى اند و حاصلات شانرا بیشتر به بازارها عرضه میکنند.

با آنکه برخى کارهایى در بخش زراعت غزنى صورت گرفته؛ اما اگر مورد توجه بیشتر قرار گیرد، میتوان گفت که سطح مشکلات اقتصادى دهاقین غزنى، پایین خواهد آمد و امکان دارد که این حاصلات، علاوه بر کشور، به بازارهاى خارج نیز عرضه شود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=17967