ترکمنستان صادرات برق به افغانستان را افزایش می دهد

ترکمنستان اعلام کرده که با گسترش یک نیروگاه برق که از زمان شوروی سابق فعال است، به مرکز صادرات برق به افغانستان و پاکستان تبدیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صنا، رئیس جمهور ترکمنستان می‌گوید که پروژه توسعوی ۱.۲ میلیارد دالری نیروگاه برق برای کشورش امکاناتی فراهم می کند تا صادرات برق به کشورهای همسایه را تا سه میلیارد کیلووات در سال افزایش دهد.

محمدوف در مراسم افتتاحیه این نیروگاه به منظور ارتقاء تاسیسات گاز و بخار، در منطقه مرزی ماری در جنوب این جمهوری به این مسئله اشاره کرد.

یک کارمند وزارت انرژی ترکمنستان به شرط فاش نشدن نامش به خبرگزاری فرانسه گفت که هزینه توسعه این پروژه مشترکاً از سوی شرک ترکی “کالیک هولدین” و “جنرال الکتریک” تامین شده است.

کشورهای آسیای میانه برای تامین برق به بازارهای بالقوه در افغانستان و پاکستان امیدوارند و به همین منظور به سوی سرمایه گذاری های بیشتر حرکت می کنند.

یک پروژه به نام کاسا ۱۰۰۰، که بخشی از آن توسط ایالات متحده حمایت شده بود، قرار است برق تولید شده در نیروگاه های آبی در قرقیزستان و تاجیکستان را به دو کشور افغانستان و پاکستان ارسال کند.

برای ترکمنستان که چهارمین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان را دارد، صادرات برق و همچنین تجارت و ترانزیت اهمیت زیادی دارد؛ زیرا تلاش می کند تا بازارهای اصلی صادرات انرژی را پیدا کند.

با وجود سال ها مذاکراتی که با شک و تردید سیاسی و اقتصادی مواجه شده اند، در نظر است که خط لوله های گاز به اروپا و هند ساخته شوند. در حالی که خریدار اصلی گاز این کشور که روسیه است، واردات از ترکمنستان را در سال ۲۰۱۶ متوقف کرد.

ترکمنستان برآورد کرده بود که واحد پولی اش “منات” در سال ۲۰۱۵ پس از آنکه بازار جهانی هایدروکاربن ها کاهش یافت، پنج برابر افزایش می یابد، اما بازار سیاه ارزش منات را در برابر دالر بیش از شش برابر کمتر از نرخ رسمی ساخته است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=42790