درآمد یک‌و‌نیم میلیونی فیروز از باغ زردآلو در بلخ

یکی از باغداران در ولایت بلخ، امسال توانسته است که از یک جریب باغ زردآلوی خود، ۳۰۰ هزار افغانی درآمد کند. این درآمد، در باغدارای بی‌سابقه است.

به گزارش خبرگزاری صنا، فیروز باشنده‌ی روستای کشکک ولسوالی بلخ ولایت بلخ است، فیروز پنج جریب باغ زردآلو دارد. این باغ‌ها را برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت برایش ساخته شده است.

فیروز می‌گوید زمانی که او می‌خواست زمینش را باغ بسازد، با مخالفت شدید پدر و دیگر اعضای خانواده‌اش روبه‌رو شد. به گفته‌ی فیروز، پدرش تأکید می‌کرد که گندم، جواری و دیگر غله‌ها، بهتر از باغداری است و از باغداری پول خوبی نصیب‌شان نخواهد شد، اما او تلاش کرد که آن‌ها را قناعت بدهد و زمینش را به باغ زردآلو بدل کند.

فیروز می‌گوید در سال جاری که حاصلات زردآلو در ولسوالی بلخ ولایت بلخ خیلی خوب است او توانسته از یک جریب باغ که از سوی برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری برایش ساخته شده، ۴۶۲ کریت که هر کریت ۱۰ تا ۱۱ کیلو وزن دارد را جمع‌آوری کرده و به بهای ۶۵۰ افغانی به فروش برساند. او در مجموع از یک جریب باغ زردآلو، بالاتر از ۳۰۰ هزار افغانی پول به دست آورده است.

فیروز می‌گوید حالا که پدر و دیگر اعضای خانواده از حاصل‌دهی بی‌سابقه‌ی باغ‌های زردآلوی ساخته شده برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت حیرت زده شده‌اند و به وی تأکید کرده‌اند تا زمین‌های بیش‌تری را در سال‌های آینده به باغداری اختصاص بدهد.

وزارت زراعت و مالداری می گوید که به غیر از فیروز، برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری از آغاز فعالیتش تا اکنون تنها در ولسوالی بلخ ولایت بلخ نزدیک به یک هزار جریب زمین را باغ زردآلو ساخته است.

زردآلو که یک میوه‌ی استراتژیک در شمال کشور به خصوص ولایت بلخ است. ولایت بلخ، بالاتر از ۱۰۰ گونه زردآلو دارد که بیش‌تر آن‌ها نیز از سوی برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری ترویج شده و نتیجه‌ی خوبی داشته است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=31753