رییس بانک مرکزی افغانستان: نوسانات پول ملی در برابر دالر نگران کننده نیست

رییس بانک مرکزی می‌گوید که نوسانات پول افغانی در برابر دالر نگران کننده نیست و بانک مرکزی به عرضه دالر به بازار ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری صنا، مجلس سنا در نشست روز سه‌شنبه (۲۷ سنبله) خود، خلیل صدیق رییس بانک مرکزی را در پیوند به افزایش بهای دالر در برابر افغانی استجواب کرد.

اعضای مجلس سنا از افزایش بهای دالر در برابر افغانی ابراز نگرانی کرده و تاکید داشتند که این امر سبب افزایش قیمت مواد اولیه شده و اقتصاد خانواده‌ها را ضربه می‌زند.

اما؛ خلیل صدیق رییس بانک مرکزی در این نشست گفت: «بلند رفتن دالر مقطعی دالر نگران کننده نیست؛ اما دوام این وضعیت نگران کننده است؛ اما بانک مرکزی با فروش دالر به بازار توانسته جلو نوسانات لجام گسیخته را بگیرد.»

آقای صدیق افزود که هم اکنون ذخایر اسعاری افغانستان ۷٫۵ میلیارد دالر است و بانک مرکزی در نظر دارد تا حداقل ۴۰۰ میلیون دالر سالانه به این ذخایر افزود شود.

او گفت: «فروش اسناد بهادار و عرضه دالر به بازار دو گزینه‌‌یی اند که بانک مرکزی برای جلوگیری از نوسانات لجام گسیخته پولی در دست دارد؛ در سال جاری ۱٫۶ میلیارد دالر را برای کنترول نوسانات به بازار عرضه کرده‌ایم، ولی در مقابل ۱٫۸ میلیارد دالر عاید داشته‌ایم و از همین رو نوسانات اندک پول افغانی نگران کننده نیست.»

به گفته او، بانک مرکزی از لحاظ پولی در وضعیت مصئون قرار دارد و هم‌چنان تقاضای بازار پولی کشور را درک کرده و بر آورده می‌سازد، اما نمی‌تواند تقاضای کشورهای همسایه را بر آورده سازد.

او گفت: «هفته گذشته در یک روز تقاضای بازار پولی کشور ۳۰ میلیون دالر پیشبینی شد؛ ولی روز دیگر این تقاضا ۴۲ میلیارد دالر شد و ما تشخیص دادیم که تقاضای دومی کاذب است و به آن توجه نکردیم.»

رییس بانک مرکزی قاچاق دالر به کشورهای همسایه را رد نکرد، اما تاکید کرد که ادامه این‌کار به ضرر کشور است و نهادهای امنیتی جداً با این مساله برخورد می‌کنند.

آقای صدیق با اشاره به افزایش قیمت دالر در سطح جهان گفت که پول افغانی در سطح کشورهای منطقه کمترین نوسانات را متوجه شده، اما تعزیرات امریکا بر ایران بر اقتصاد افغانستان نیز اثر منفی دارد؛ زیرا افغانستان با واردات ۲میلیارد دالری از ایران، بیشتر مبادلات تجاری را با این کشور دارد.

به گفته او، افغانستان از سوزن تا طیاره وارد می‌کند و با این وضعیت چگونه توقع داشت که پول افغانی ثبات داشته باشد.

او، پایین آمدن ارزش افغانی در برابر دالر را ناشی از عوامل مختلف از جمله پایین بودن سطح تولیدات داخلی، رشد اندک اقتصادی و کسر بیلانس تجارت، عنوان کرد و تاکید ورزید که بانک مرکزی در این زمینه‌ها کاری کرده نمی‌تواند.

او خاطر نشان کرد که به دلیل گسترش نا امنی‌ها در کشور میزان سرمایه گذاری داخلی و خارجی نیز پایین آمده و بر ارزش پول افغانی نیز تاثیر منفی گذاشته است.

این در حالی است که روز گذشته ارزش دالر در یک روز از ۷۳ افغانی به ۷۸ دالر افزایش یافت که نگرانی‌های زیادی را در میان شهروندان کشور به بار آورده بود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43707