قراردادهای لین انتقال برق کاسا ۱۰۰۰ و اعمار سب استیشن ۵۰۰ کیلوولت ارغندی به امضاء رسید

پروژه کاسا ۱۰۰۰

قراردادهای لین انتقال برق کاسا ۱۰۰۰ (بخشی که از خاک افغانستان می گذرد) و اعمار سب استیشن ۵۰۰ کیلوولت ارغندی، عصر روز گذشته در آغاز جلسۀ شورای عالی اقتصاد به امضا رسید.

به گزارش خبرگزاری صنا ، در این مراسم که در ارگ و با حضور محمد اشرف غنی ؛ رییس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله ؛ رئیس اجرائیه برگزار شد ، قرارداد لین انتقال برق کاسا ۱۰۰۰ به ارزش ۲۳۵.۱۶ میلیون دالر، میان انجنیر امان الله غالب ؛ رئیس اجرائیوی د افغانستان برشنا شرکت و مسئولین کمپنی های هندی KPTL  و KEC  به امضا رسید.

پروژه کاسا ۱۰۰۰ یا لین انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت از کشورهای آسیای میانه به پاکستان، حدوداً ۷۶۵ کیلومتر طول دارد که ۵۶۳ کیلومتر آن از افغانستان عبور می کند و در سه بخش در خاک افغانستان تطبیق می گردد.

قرارداد بخش اول این پروژۀ بزرگ اقتصادی به ارزش ۷۶.۹ میلیون دالر با کمپنی KPTL ، همچنان بخش دوم به ارزش ۸۵.۴۳ میلیون دالر و بخش سوم به ارزش ۷۲.۸۳ میلیون دالر با کمپنی دKEC  عقد گردیده است که تمام پول آن به شکل کمک بلاعوض از سوی بانک جهانی پرداخته می شود و کار عملی آن در ماه اپریل ۲۰۱۸ آغاز و در مدت سه سال به پایۀ اکمال خواهد رسید.

لین پروژه کاسا ۱۰۰۰ در خاک افغانستان در مسیر خود از ۶۰۰ قریه، ۲۳ ولسوالی و ۶ ولایت در شمال شرق، شمال و شرق افغانستان می گذرد و تاثیر مثبت بر روی زندگی ۱۵۲۰۰۰ خانواده که در امتداد مسیر آن زندگی می کنند، خواهد گذاشت.

همچنان در این مراسم، قرارداد اعمار سب استیشن ۵۰۰ کیلوولت ارغندی توسط انجنیر امان الله غالب ؛ رئیس اجرائیوی د افغانستان برشنا شرکت و مسئول کمپنی مشترک هندی – افغانی Techno-RGM JV به امضا رسید.

هزینه اعمار این سب استیشن ۳۲.۲ میلیون دالر بوده که از سوی بانک انکشاف آسیایی تمویل می گردد و با تکمیل شدن آن، چهار لین ۲۲۰ کیلوولت از کابل به ولایات جنوبی، شرقی و جنوب شرقی تمدید خواهد یافت.

کار عملی سب استیشن ۵۰۰ کیلوولت ارغندی در ماه جنوری ۲۰۱۸ آغاز می گردد و در مدت دونیم سال تکمیل خواهد شد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=15214