مبادلات تجاری بین افغانستان و ایران بهبود می یابد

رئیس اتاق مشترک افغانستان و ایران با تأکید بر اینکه رقم فعلی مبادلات تجاری دو کشور مطلوب نیست، گفت: می‌توان میزان مبادلات تجاری بین افغانستان و ایران را تا ۲ میلیارد دالر افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «علاء میرمحمد صادقی» رئیس اتاق مشترک افغانستان و ایران، در مورد وضعیت تجاری دو کشور گفته است که در سفر اخیر وزیر تجارت افغانستان به ایران و طی جلسه‌ای که هیئت رئیسه اتاق بازرگانی کشور و ایران با وی داشت.

وی گفت که در این گفتگو مشکلات تجاری بین دو کشور افغانستان و ایران مطرح شد و در این دیدار وزیر تجارت افغانستان قول مساعد برای رفع مشکلات تجاری داده است.

رئیس اتاق مشترک افغانستان و ایران با بیان اینکه زمینه‌های فراوانی برای تجارت بین دو کشور وجود دارد، اظهار کرد که باید طرفین تلاش کنند تا شرایط افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور فراهم نمایند.

صادقی بیان داشت که از نظر حمل‌ونقل و همچنین تأخیر در ورود کالاهای صادراتی ایران به افغانستان در گمرکات افغانستان مشکلاتی وجود دارد که وزیر تجارت افغانستان قول مساعد برای حل آن را داده‌است.

وی یادآور شد که اگر تلاش‌ها در این راستا بصورت جدی انجام شود، می‌توان تجارت با افغانستان را حداقل به ۲ میلیارد دالر افزایش داد.

رئیس اتاق مشترک افغانستان و ایران خاطرنشان ساختند که فعلاً تعرفه تجارت ترجیحی با افغانستان ندارند، ولی بعد از اینکه طرف افغان آماده همکاری با ایران شود، می‌توان تعرفه ترجیحی را با این کشور عملی کرد.

از سویی هم صادقی افزود که تاکنون چند بار برای افتتاح اتاق افغانستان ـ ایران در کابل اقدام شده، اما نتیجه‌ای حاصل نشده‌است. در صورتی که این اتاق فعال شود، می‌توان برخی مشکلات تجاری را توسط اتاق‌های دو کشور و فعالان اقتصادی آن تذکر داد و پیگیری کرد.

وی یادآور شد که مصنوعات صنعتی ایران در افغانستان بازار خوبی دارد و با وجود ذخایر معدنی در افغانستان، ایرانی‌ها می‌توانند برای استخراج و صادرات این ذخایر معدنی در کشور افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

رئیس اتاق مشترک افغانستان و ایران افزود همچنین ایرانی‌ها می‌توانند در طرح های راه‌سازی و کارهای ساختمانی در افغانستان فعالیت کنند و کارهای مهندسان ایرانی در این زمینه نسبت به سایر کشورهای دیگر مورد پسند است، اما باید زمینه آن توسط دولت و مسئولان افغانستان بیشتر فراهم شود.

میرمحمدصادقی اظهار داشت که کشور ترکیه هم در زمینه‌های مختلف تجاری در این کشور حضور دارد، ولی زمینه برای حضور تجاری ایران در افغانستان به دلیل مشترکات فرهنگی و مذهبی فراهم‌تر است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=15749