محاسبه مصرف برق بر اساس حدس و گمان/ فساد در شرکت برشنا بیداد می کند

کمیته‌ی نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری در گزارشی گفته است که هر میترخوان شرکت برشنا ناگزیر است که در یک روز ۴۰۰ میتر برق را بخواند، اما این افراد شماری کمی میترها را خوانده متباقی را بر اساس حدس و گمان محاسبه می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری صنا؛ بر بنیاد گزارش تازه کمیته نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری یا میک٬ به بیش از هفتاد مورد فساد در هفت ولایت کشور دست یافته اند که نشان می‌دهد فساد گسترده در شرکت برشنا وجود دارد.
در این گزارش که یکی از منابع آن اداره بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار است٬ آمده که بیشتر از ۴۰ درصد هزینه‌های برق، از محل‌های رهایشی ، ۲۹ درصد از نهادهای دولتی، ۲۶ درصد از شرکت‌های تجارتی ونزدیک به ۴ درصد از مکان‌های مذهبی پرداخته نمی‌شوند.
یافته‌های این نهاد همچنان فساد را دلیل عمده‌ی پرچوی‌های برق شهرهای کشور دانسته اند.
مسوولان کمیته نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد در نشست خبری افزودند که رشوه ستانی از سوی کارمندان شرکت برشنا، میترهای بی کیفیت، مجهز نبودن لابراتوارها، ۳۸ درصد ضایعه‌های برق، کمبود کارمندان میتر خوان، مداخله‌ی حکومت و سهامداران شرکت برشنا، از موارد بارز یافته‌های این کمیته است.
این در حالیست که شرکت برشنا وجود فساد به این حد را در این اداره نمی‌پذیرد و تاکید دارد که این کمیته به گونه‌ی یک جانبه در مورد این شرکت قضاوت کرده است.
شرکت برشنا، مسئولیت برق رسانی به تمام ولایت‌های کشور را دارد، اما تاکنون نتوانسته دست کم مشکل برق پایتخت را حل کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=15154