میدان هوایی کابل به مرکز اقتصادی مبدل می شود

رییس تازۀ ادارۀ مستقل هوانوردی ملکی می‎گوید که تا دو ماۀ دیگر سیستم معیاری «رادار» در میدان هوایی حامدکرزی، به بهره برداری سپرده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ محمود شاه حبیبی، روز(یک‎شبنه۲۱ جوزا) به عنوان رییس جدید ادارۀ مستقل هوا نوردی ملکی معرفی شد.

وی تأکید می‎ ورزد که با فساد مبارزه خواهد کرد و نیز میدان هوایی کابل را به مرکز اقتصادی مبدل خواهد کرد. افزون بر این، ساخت یک ترمینل جدید با گنجایش بیش از ده میلیون نفر در سال و ساخت یک هوتل پنج ستاره در این میدان هوایی از برنامه‎های دیگر محمود شاه حبیبی، رئیس تازۀ این اداره هستند.

وی در این باره گفت: در ۱۴ سال گذشته از تمامی میدان‎های هوایی افغانستان به صفت پایگا‌ه‎های نظامی استفاده می‎شدند؛ اما پس از این، تلاش ما این خواهد بود تا از میدان‎های هوایی کشور یک ماشین اقتصادی بسازیم.

در سه سال گذشته، انتقال مسؤولیت کنترول فضایی میدان‎های هوایی کشور به افغان‏ها، تصویب قانون هوانوردی ملکی و ساخت میدان‎های هوایی در شماری از ولایت‎های کشور، از بزرگترین دست آوردهای ادارۀ مستقل هوانوردی هستند.

در همین حال، حامد ظاهر، رییس پیشین اداره مستقل هوانوردی ملکی می‎گوید که این اداره، برای پیشبرد بهتر مسؤولیت‎هایش نیاز به منابع مالی بیشتر دارد.

آقای ظاهر، گفت:در این مدت، میدان‏های هوایی فراه، نیمروز، خوست، زابل و قندوز که اخیرأ اعمار شده‎اند و بعضی شان به بهره برداری سپرده شده اند و بعضی شان هم زیر کار هستند تا به بهره برداری سپرده شوند.

بربنیاد آمارهای ادارۀ مستقل هوانوردی، هم اکنون ۲۷ میدان هوایی در کشور وجود دارند، اما حتی در شهرهای بزرگ و پایتخت کشور میدان‎های هوایی از معیارهای لازم برخوردار نیستند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2619