کاهش ۲۹ درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان

حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل گزارش داده‌اند که تولید مواد مخدر افغانستان در سال جاری میلادی ۲۹ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری صنا، در این گزارش مشترک سالانه که امروز دوشنبه ۲۸ عقرب در کابل منتشر شد، آمده که در سال ۲۰۱۸ مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به ۶۴۰۰ هزار تن رسیده در حالی که این رقم در سال گذشته ۹ هزار تن بوده است.

براساس این گزارش، مجموع مساحت زمین زیر کشت این مواد هم از ۳۲۸ هزار هکتار به ۲۶۳ هزار هکتار در سال جاری رسیده است.

گزارش این کاهش را از سال ۱۹۹۴ به این سو بی‌سابقه خوانده است.

سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان در نشست مطبوعاتی نشر این گزارش گفت که عوامل متعدد چون تعدیل قانون مبارزه با مواد مخدر، عملی شدن پلان مبارزه با مواد مخدر، بهبود روابط و همکاری بیشتر میان نهادهای ذیربط، تلاش بیشتر نهادهای امنیتی و گسترش برنامه‌های معیشت بدیل در کنار اطلاع رسانی در کاهش میزان تولید مواد مخدر اثرگذار بوده است.

اما در گزارش آمده که کشت کوکنار در زون شمال کشور ۵۶ درصد، در زون غرب ۴۳ درصد و در زون جنوب ۸ درصد کاهش یافته و دلیل عمده کاهش چشمگیر آن در زون شمال و غرب خشکسالی بوده است.

براساس گزارش منتشر شده، هنوز هم بیشترین مواد مخدر افغانستان در مناطق جنوبی حدود ۶۹ درصد و به تعقیب آن در مناطق غربی حدود ۱۲ درصد و به ترتیب در مناطق شرقی و غربی حدود ۸ و ۷درصد کشت شده است. در مناطق شرقی و مرکزی تنها حدود ۴ درصد مواد مخدر کشت شده است.

همچنان مانند سال گذشته هلمند، قندهار، ارزگان و ننگرهار بیشترین کشت مواد مخدر را در این کشور داشته‌اند.

امسال نیز ده ولایت افغانستان از کشت کوکنار عاری بوده اما از این فهرست نام تخار حذف و نام نورستان درج شده است. خوست، بامیان، قندوز، پکتیا، پکتیکا، پنجشیر، پروان، لوگر و وردک ولایات دیگر عاری از کشت مواد مخدر هستند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=48857