گمرک ایران: صادرات به افغانستان متوقف نشده است

گمرک ایران با تکذیب توقف صادرات کالاهای ایرانی به افغانستان اعلام کرد؛ صادرکنندگان می توانند به جای گمرک فراه از مرزهای جایگزین از جمله دوغارون و میلک کالای خود را صادر کنند.

به گزارش خبرگزاری صنا، گمرک ایران با اعلام اینکه هنوز علت محدودیت صادرات کالا به افغانستان از مرز فراه مشخص نیست، در این اطلاعیه تاکید کرد که گمرک فراه صادرات مواد سوختی، آهن آلات، سمنت و کاشی و سرامیک از این مرز را ممنوع کرده اما از دیگر مرزهای دو کشور امکان صادرات این کالاها وجود دارد.

اگمرک ایران تاکید کرد؛ البته صادرات سایر کالاها از مرز فراه بجز چهار قلم کالای یاده شده همچنان امکان پذیر است.

بنابر این گزارش، دفتر بین الملل گمرک ایران در حال مکاتبه و پیگیری موضوع از گمرکات افغانستان بوده و نتیجه این پیگیری ها به زودی اطلاع رسانی می شود.

مظفر علیخانی دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان نیز امروز به خبرنگار ایرنا گفت: واردات مواد نفتی، سمنت و آهن ایران به افغانستان فقط از مرز «فراه» ممنوع شده و واردات این اقلام از طریق سایر مرزها مثل دوغارون و نیمروز همچنان ادامه دارد.

وی اظهار داشت: به دلیل اینکه سیستم گمرک ایران و افغانستان در این مرز به هم وصل نیست، برخی از تاجران افغان در اظهار کالاهای وارداتی به این گمرک از نظر ارزشی و وزنی کم اظهاری می کنند تا حقوق گمرکی کمتری بپردازند.

علیخانی هدف اصلی ممنوعیت واردات مواد نفتی، سمنت و آهن به افغانستان از مرز «فراه» را جلوگیری از تخلفات گمرکی ذکر کرد.

سال گذشته ۲٫۵ میلیارد دالر کالا از ایران وارد افغانستان شد و تاجران افغان نیز ۲۰ میلیون دالر کالا به ایران صادر کردند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43458