ساخت “تونل سالنگ” ۲ میلیارد دالر بودجه نیاز دارد

مسوولان بانک توسعه‌ی آسیایی می گویند که در ساخت تونل سالنگ تعهد مالی جاپان کافی نیست و این پروژه ممکن است ۱.۵یا حتا ۲ میلیارد دالر بودجه نیاز داشته باشد و یک منبع مالی نمی‌تواند این پول گزاف را به تنهایی بپردازد.

به گزارش خبرگزاری صنا ، سمویل تومیوا، رییس بانک توسعه‌ی آسیایی گفت که :”اگر دولت بخواهد ما آماده‌ هستیم که هزینه‌ی مالی ساخت و بازسازی سالنگ را تهیه کنیم که یک پروژه‌ی بزرگ است.”

از سویی، وزارت فواید عامه در نظر دارد که برای بازسازی اضطراری این شاهراه، ۴۵۰ میلیون افغانی هزینه کند.

خرابی جاده‌های سالنگ، انتقال کالای بازرگانی و ترانزیتی کشور را به مشکل روبه ‌رو کرده است و شهروندانی که از این مسیر رفت ‌و آمد می‌کنند نیز از ازدحام ترافیکی در این مسیر شکایت می‌کنند.

شاهراه سالنگ بارها با هزینه‌ی میلیون‌ها دالر اسفالت شده، ولی اکنون دوباره ویران شده است.

بانک توسعه‌ی آسیایی در سال ۲۰۱۶، سی و شش میلیون دالر را برای بررسی چگونگی و امکان توسعه‌ی شاهراه سالنگ اختصاص داد، اما این بررسی‌ها تاکنون تکمیل نشده است.

نخست مطالعات اساسی شاهراه سالنگ میانه های سال آینده تکمیل خواهد شد و به گفته‌ی بانک انکشاف آسیایی تا حال دو کشور آماده گی شان برای تمویل مالی این پروژه اعلام کرده اند.

تونل سالنگ ولایت‌های جنوبی را با ولایت‌های شمال وصل می‌کند. این تونل با ارتفاع نزدیک به چهار هزار متر در سال ۱۳۴۳ از سوی اتحادیه جمهوری‌های شوروی پیشین ساخته شد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=36471