تاختم سال روان تمام ولایات به شبکه فایبر نوری وصل می‌شوند

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی اعلام کرده است که تاختم سال روان تمام ولایت‌های افغانستان از طریق فایبر نوری با همدیگر وصل می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری صنا, سید احمدشاه سادات، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که کار ۵ هزار دستگاه تلفن دیجیتل در ولایت خوست و همچنان ۱۵۰ کیلومتر لین شبکه فایبر نوری در شهر گردیز ولایت پکتیا و ولایت خوست امروز تکمیل و به بهره داری سپرده شده و قرار است تا پایان سال جاری خورشیدی ۹ ولایت باقی مانده در کشور نیز از طریق فایبر نوری با همدیگر وصل شوند.

آقای سادات در این نشست خبری افزود که پیش از این ۲۵ ولایت کشور از طریق فایبر نوری به همدیگر وصل شده اند و در سال ۲۰۱۷ به تعداد ۹ ولایت دیگر که شامل ولایت‌های پنجشیر، سرپل، نیمروز، فراه، غور، ارزگان، نورستان، بادغیس و دایکندی اند نیز با وصل شدن فایبر نوری به خدمات تلفن و انترنت دسترسی پیدا خواهند کرد.

این مقام وزارت مخابرات همچنان گفته است که پس از وصل شدن ۹ ولایت باقی مانده به فایبر نوری، این وزارت روند وصل سازی ولسوالی‌ها، مکاتب و خانه‌های مسکونی را نیز آغاز می‌کند.

وزارت مخابرات گفته است که مردم افغانستان با دسترسی به شبکه فایبر نوری، می‌تواند از تلفن‌های همراه انترنت با کیفیت استفاده کنند.

وزارت مخابرات در حالی از وصل شدن ولایت‌های افغانستان به فایبر نوری تا آخر سال روان خبر می‌دهد که در حال حاضر ۵ شرکت مخابراتی در افغانستان خدمات تلفنی و انترنتی عرضه می‌کنند اما شهروندان افغانستان همواره از عدم دسترسی به انترنت ارزان و باکیفیت شاکی بوده‌اند.

با این حال وزارت مخابرات به مردم افغانستان اطمینان می‌دهد که با وصل شدن ولایت‌ها به شبکه فایبر نوری، قیمت انترنت و تماس‌های تلفنی کاهش خواهد یافت.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2928