شیشه سنجش آلودگی هوا اختراع جدیدم است/ پیشنهاد کردند استاد دانشگاه کابل و محقق اکادمی علوم شوم

مخترع افغان که موفق به ساخت شیشه های هوشمند کلکین با قابلیت کنترول نور و دستگاه سنجش آلودگی های محیطی با ثبت کنترول از راه دور شده است٬ آرزو دارد که در افغانستان خدمت کند و مردم این کشور متحد شوند.

در میان انبوه دود و آتش جنگ در افغانستان٬ اما چهره های مبتکر و خلاق نیز پا به عرصه می گذارند و افتخار آفرینی های بنام افغانستان کسب می کنند.

با وجود چالش ها و مشکلات٬ «فروزان فقیری» یکی از محصلین و مخترع افغان که چند روز قبل برای معرفی اختراعات جدیدش به کابل آمده بود٬ در گفتگو با خبرگزاری صنا گفت: بسیار دوست دارم در افغانستان خدمت کنم و برای پیشرفت افغانستان قدمی بردارم.

فقیری در مورد اختراعات جدید خود٬ افزود: تاکنون چندین دستگاه ساخته ام٬ اما فقط دو دستگاهم ثبت اختراع شده است که شیشه سنجش آلودگی هوا می باشد.

وی تصریح کرد: این اختراع بسیار کوچک و قابل حمل است که از طریق یک اپلیکیشن روی موبایل کنترول می شود.

مخترع افغان گفت: این شیشه ها در ساختمان ها، موتر ها، طیاره ها و سایر موارد استفاده شده و قابلیت تجزیه و کنترول حرارت نور آفتاب را دارا می باشد و برای تزئین منازل نیز به کار برده می شود.

فروزان فقیری افزود: تا به حال یک میلیون و ۵۰۰ هزار افغانی برای این اختراع هزینه شده ولی این دستگاه به نحوی ارائه می شود که مصارف خانگی صنعتی و شهری را پوشش می دهد و از توان خرید مردم خارج نخواهد بود.

فقیری می گوید که تمام مراحل ساخت از جمله به کارگیری فزیک، قسمت اپلیکیشن و طراحی سایت و ساخت مدار و برد این دستگاه توسط خودم انجام شده است.

وی با بیان اینکه این اختراع ۴ سال زمان برده تا به نتیجه برسد٬ تصریح کرد: دو طرح پژوهشی نیز در آینده ای نزدیک، صنعتی شده و فابریکه آن در کابل افتتاح خواهد شد.

این محصل افغان در ادامه سخنانش اظهار داشت: در سال های گذشته عناوین مختلفی از جمله کسب جایزه مخترع و طرح برتر دانش بنیان در دوسال پیایی ، محصل برتر و نمونه در دوره لیسانس و و ماستری در پوهنتون را کسب نموده ام.

فقیری که شروع کار اختراعی خود را از دوره لیسانس آغاز کرده است٫ می گوید: از تولید دستگاه های که جنبه نمایشی دارند٬ پرهیز می کنم و وسایلی می سازم تا در جامعه استفاده شود و قابلیت صنعتی شدن و تولید انبوه را داشته باشد.

فروزان فقیری گفت: پیشنهاداتی از افغانستان آمده تا در دانشگاه کابل به حیث استاد تدریس کنم و اکادمی علوم افغانستان نیز به حیث محقق مرا خواسته است.

فقیری افزود: بسیار دوست دارم در افغانستان خدمت کنم و برای پیشرفت افغانستان قدمی بردارم و با تأمین نسبی امنیت٬ حتماً به افغانستان باز خواهم گشت.

وی در پایان سخنانش با خرسندی از توجه افغان ها به علم و دانش٬ تصریح کرد: حکومت باید از دانش و پتانسیل جوانان و تحصیل یافته گان ما نهایت استفاده را ببرد٬ زیرا این قشر سرمایه های هر کشور هستند.

فروزان تا مقطع ماستری در رشته فزیک در کشور ایران تحصیل کرده است.

سید مهدی حسینی – کابل

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30903