آیا سپردن جنگ افغانستان به شرکت «بلک واتر» می تواند جنگ را پایان دهد؟

به نقل از مقامات امریکایی تردیدی وجود ندارد که با گذشت هر روز به خصوص در جریان انتخابات پارلمانی نا امنی ها و تهدید ها در کشور ما اضافه تر شود.

ترور انتحار و انفجار از طرف دشمنان مردم افغانستان به زودی کاهش نخواهد یافت و از سوی دیگر متأسفانه تاکنون تدابیر پیشگیرانه ای در این مورد از طرف مقامات مسئول به چشم نمی خورد که ما را به فردای بهتر امیدوار سازد.

همه وعده ها دروغ، همه گفته ها غیر عملی و بدبختانه از سوی دیگر به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، جنگ افغانستان به یکی از کمپنی های خصوصی امریکا واگذار می شود طرح این موضوع درکاخ سفید روی میز رئیس جمهور امریکا قرار دارد.

گفته می شود که دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا نسبت به کارآمدی استراتیژی اداره پنتاگون یعنی وزارت دفاع امریکا در جنگ افغانستان با گذشت هر روز نا امید می شود و می خواهد برای «اریک پرینس» مالک کمپنی امنیتی بلک واتر به زودی طرح را پیشنهاد نماید تا سرنوشت جنگ افغانستان را این کمپنی در بدل یک قرار داد دراز مدت عهده دار شود.

تردیدی وجود ندارد که اداره بلک واتر نیز موافقت خویش را ابراز خواهد نمود، مالک کمپنی نظامی بلک واتر آقای اریک پرینس گفته است که از نا امیدی دونالد ترمپ از وضعیت جنگ درافغانستان همه جانبه آگاهی دارد و می داند پنتاگون مجبور است بلاخره ماموریت این جنگ را به کمپنی های خصوصی به خصوص به بلک واتر واگذار کند.

از سوی دیگر همه می دانند که کمپنی بلک واتر با گذشته ای که دارد، چندان تابع مقررات و ارزش های حقوقی ـ انسانی نیست.

از طرف دیگر تعدادی از مشاوران دونالد ترمپ که از سابقه کمپنی بلک واتر و قانون شکنی های آن آگاهی همه جانبه دارند، آینده این تصمیم را خطرناک می دانند و تشویش خویش را نیز اظهار نموده اند.

بلک واتر در افغانستان سابقه کاری دارد. چنانچه در سال های قبل مسوولیت حفاظت از دو نمایندگی امریکا در شهر هرات ومزارشریف به عهده شرکت امنیتی «اکس- هی» فعلی، بلک واتر سابقه گذاشته شده بود.

بلک واتر که اکنون بنام شرکت امنیتی اکس-هی فعالیت دارد در بدل حفاظت دو قنسلگری امریکا در این دوشهر بزرگ افغانستان، یکصد و بیست ملیون دالرامریکایی از دولت آن کشور دریافت می کرد.

موضوع امنیت و حفاظت از نمایندگی های سیاسی و موسسات بین المللی در کشورمان همیشه یک موضوع بحث برانگیز برای مقامات امنیتی است.

خارجیان به دلایل عدم تجهیز مکمل نهاد های امنیتی افغان و عدم اعتماد بالای آنها،مسایل امنیت شان را به نیروهای امنیتی افغان واگذار نمی کنند، این امر باعث گردیده تا موسسات بین المللی به شرکت های امنیتی خصوصی خارجی مراجعه نمایند.

به استناد شواهد در میان شرکت های امنیتی خصوصی ، شرکت بلک واتر نام نیکو ندارد، این شرکت گذشته کاری زشت را در عراق، پاکستان و افغانستان پشت سر گذاشته است.

بلک واتر درسال ۲۰۰۷ میلادی در شهر فلوجه عراق هفده تن را کشته که همه آنها شهروندان ملکی عراق بودند.

نخست وزیر وقت عراق آقای نوری المالکی این شرکت را متهم ساخت که خارج از محدوده صلاحیت عمل کرده و بدون توجه، شهروندان عراق را کشته است.

بلک واتر در عراق نیز مسوولیت حفاظت از دیپلوماتهای امریکایی را به عهده داشت حکومت عراق، آن شرکت را وادار ساخت تا فعالیت خود را در آن کشور متوقف سازد، بار و بستره اش را بگیرد و عراق را ترک نماید.

تخطی های مکرر این شرکت مقامات امریکایی را واداشت تافعالیت بلک واتر نه تنها متوقف سازد ،بلکه در مواردی تحت پیگرد قرار گیرد، مگرمشکل با متوقف ساختن فعالیت این شرکت خاتمه نیافت.

اکس-هی نام جدید بود که بلک واتر آن را برای خود انتخاب کرد و با این نام به فعالیت خود در افغانستان و پاکستان جاییکه مصروفیت های عساکر امریکایی را بیشتر ساخته ادامه دهد.

نیروهای این شرکت امنیتی در اوایل سال ۱۳۸۷ هجری خورشیدی در افغانستان، ماجرای دیگری را خلق نموده بودند، آنها یک موتر ملکی را در یکی از جاده های کابل هدف قرارداده یک فرد ملکی را کشته و دومی را زخمی ساختند.

تحقیق در باره حادثه از سوی امریکایی ها آغاز شد مگر قبل از آنکه نتیجه تحقیق معلوم شود دو تن از عاملین حادثه که اتباع امریکا بودند به کشورشان فرارکردند.

مقامات افغانستان که دلسوزی برای مردم این سرزمین دارند از گذشته کاری شرکت های امنیتی به خصوص بلک واتر دل خوش ندارند، تاکنون چند بار فعالیت های این شرکت ها در کشور بازنگری شده و تعدادی زیادی از شرکت های امنیتی جواز فعالیت شان را از دست داده اند.

مگر این مشکل به گونه قطعی رفع نگردیده است. چنانچه چند سال قبل حامدکرزی رئیس جمهور اسبق افغانستان حضور شرکت های امنیتی خصوصی و داخلی را مشکل بزرگ امنیتی در کشور خوانده گفته بود تا زمانیکه شرکت های خصوصی امنیتی و افراد آنها جز نظام امنیتی افغانستان نشوند، به غیر از بی امنیتی نتیجه دیگری بار نمی‏آورند.

در آن زمان رئیس جمهور حامد کرزی از نیروهای بین المللی تقاضا کرده بود که از تقویت چنین شرکت ها خودداری نمایند و بگذارند که حکومت افغانستان صاحب مطلق قوه امنیتی خود باشد.

اکنون این پرسش به میان می آید که مقامات امریکایی روی کدام دلیل به این شرکت یعنی بلک واتر که باز می تواند زندگی افراد ملکی را با خطر مواجه سازد، عقد قرارداد می نماید.

در حالیکه قبلاً مقامات امریکایی خود به گونه رسمی فعالیت آن را غیر قانونی خوانده اند.

شرکت بلک واتر(Black Water) در سال ۱۹۹۷ توسط اریک پرینس و آل کلارک بنیان گذاری شده از این شرکت به عنوان یک مقاطعه کار امنیتی و یا سازمان مزد بگیر که تنها با گرفتن پول کار می کند، نام برده شده است. مرکز این شرکت در ایالت کارولینای شمالی امریکا قرار دارد.

در این مقر تاسیسات آموزشی تاکتیکی به کار گرفته می شود و گفته شده که بزرگترین تاسیسات آموزشی تاکتیکی دنیا در این مقر قرار دارد. این شرکت هر ساله ۴۰ هزار نیرو آموزش می دهد.

این شرکت از خود به عنوان حرفه یی ترین شرکت امور نظامی، امنیتی، امور صلح بانی و عملیات های ایجاد صلح در دنیا یاد کرده است.

شرکت بلک واتر در حال حاضر بزرگترین مقاطعه کار امنیتی خصوصی وزارت خارجه آمریکا محسوب می شود. حداقل ۹۰ درصد از درآمد این شرکت از قراردادهای دولتی حاصل می شود. ماموریت‌های انجام شده توسط ماموران این شرکت مشاجرات چشمگیری در محافل مختلف ایجاد کرده است.

شرکت بلک واتر در حال حاضر مسوول تامین سرویس های امنیتی در جنگ عراق و بعضی کشور های دیگر را به عهده دارد. گفته شده که اجوره سالانه هر یک از کاران شرکت بلک واتر هر ساله ۴۴۵ هزار دلار است که این مقدار پول خیلی زیاد به نظر می رسد.

گفته می شود شرکت بلک واتر اولین قرارداد مهم خود را با دولت امریکا در سال ۲۰۰۳ منعقد کرد. این شرکت ماموریت یافت که از پل برمر، حاکم غیرنظامی امریکا که پس از سقوط صدام، رئیس جمهور سابق عراق در این کشور به روی کار آمد، حفاظت کند.

از جون ۲۰۰۴، شرکت بلک واتر برای حفاظت از مقامات امریکایی و بعضی از مقامات خارجی در عراق در مناطق جنگی این کشور بیش از ۳۲۰ میلیون دلار دریافت کرده است.

تخلفات شرکت امنیتی “بلک واتر” امریکا نه تنها درعراق بلکه در تمام دنیا از هیچ کس پوشیده نیست از سوی دیگر کمپنی های خصوصی امنیتی خاصیت زالو را دارند از خون مردم تغذیه می‌کنند اگر مکیدن خون قطع شود کمپنی های خصوصی امنیتی هم می خشکند و به فنا می روند.

از لحاظ وضع الجیشی در مناطقی شکل می‌گیرند که حاکمیت دولت به خطر مواجه است طوری که ایشان در مناطق آشوب زده در ولایت های مختلف خلای حاکمیت وقدرت را پر می‌کنند وتنها از آمر خود که رئیس کمپنی است اطاعت می کنند نه از قانون و اصول کشور میزبان بناءً این نیروها از اداره دولت خارج و به بهانه حالت اضطرار تمام نورم های قانونی ، اخلاقی واداری را زیر پا گذاشته تابع ذوق وسلیقه خود می‌باشند، یعنی کمپنی های خصوصی به شمول بلک واتر نیروهای فرا قانونی اند که مقامات امریکایی بخاطر جنگ در افغانستان به ایشان نیاز دارند.

به باور مسئولین کمپنی های خصوصی: ما معاش واجوره نمی‌خواهیم ادعای قیمت خون خود را داریم این کمپنی ها ادعا می‌کنند سر وکار ما با دشمن است وهر لحظه مرگ به سراغ ما می آید لذا هر چه امتیاز به ما داده شود ولو که ملیون ها دالر باشد کم است از طرف دیگر، به هر تناسبی که خشونت وجنگ زیاد باشد تشکیل این گروه گسترده تر وامتیازات شان بیشتر می‌گردد همان است که این نیرو ها در متن کشمکش ها وخون ریزی ها رشد می‌کنند وتا می‌توانند آتش جنگ و خشونت را شعله ور تر می‌سازند چون جنگ است که ایشان را به وجود آورده و ادامه همین جنگ دلیل تخصیص امتیاز به ایشان محسوب می‌شود نه صلح.

احمد سعیدی – کارشناس سیاسی افغانستان – خبرگزاری صنا

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=41607