ابراز امیدواری سناتوران از دست آوردهای سفر رییس جمهور به ترکمنستان

برخی سناتورها در مجلس سنا می گویند که دست آوردهای سفر رییس جمهور غنی به ترکمنستان امیدوار کننده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ اعضای مجلس سنا ابراز امیدواری می کنند که سفر رییس جمهور غنی به ترکمنستان زمینه توسعه روابط ترانزیتی و تجاری افغانستان با کشورهای آسیایی میانه را فراهم کرده است و اینگونه افغانستان از لحاظ ترانزیتی از وابستگی یک یا دو کشور همسایه بیرون می شود.

محی الدین منصف یک عضو مجلس سنا در این مورد گفت: “سفر رییس جمهور غنی به ترکمنستان با دستاوردهای خوبی به همراه بود. این گونه سفرها در جهت وصل افغانستان از لحاظ ترانزیتی و تجاری با کشورهای جهان موثر است”.

آقای منصف خاطر نشان کرد که اگر مردم افغانستان از سوی برخی کشورهای در محرومیت قرار می گیرند از طرف دیگر تلاش برای توسعه روابط با کشورهای آسیای میانه امیدواری‌های مردم را بیشتر می کند.

در همین حال، محمد آصف صدیقی معاون دوم مجلس سنا نیز خاطر نشان کرد که توسعه روابط ترانزیتی با ترکمنستان گام مثبت است و فشار کشورهای همسایه را از این ناحیه بر افغانستان کمتر می سازد.

روابط ترانزیتی و تجاری افغانستان پیش از این تنها به راه های مواصلاتی پاکستان محدود بود و با اندک تنش سیاسی میان دو کشور دولت پاکستان راه های خود را بر روی افغانستان می بست. اما از چند سال به این طرف دولت افغانستان تلاش دارد تا راه بدیل را جستجو کند و در این راستا تلاش های را در جهت توسعه روابط با کشورهای آسیای میانه انجام داده است.

در سفر اخیر رییس جمهور غنی به ترکمنستان نیز ۷ تفاهمنامه در راستای توسعه روابط به ویژه روابط ترانزیتی و تجاری میان دو کشور امضا شده اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3798