ابراز خرسندی حکومت از دستاوردهای “پروسه کابل”

به گزارش خبرگزاری صنا, شاه حسین مرتضوی،سخنگوی ریاست جمهوری گفته است این نخستین نشست است که در باره تروریزم و تامین صلح پایدار در افغانستان و منطقه برگزار شده است.

آقای مرتضوی به رادیو آزادی گفته است که برای بار نخست حکومت افغانستان یک نشست بین المللی را در خصوص تامین صلح و مبارزه با تروریزم در افغانستان و منطقه مدیریت می‌کند.

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز در پایان این نشست بین المللی روز گذشته گفته است که بحث و گفتگو روی قطع حمایت‌های خارجی از تروریزم در این نشست، مهم بوده است.

استقبال از « پروسه کابل» در سطح بین الملل  در همین حال، برگزاری نشست بین المللی « پروسه کابل» واکنش‌های مثبت بین المللی را نیز در پی‌داشته است.  ایالات متحده آمریکا برگزاری این نشست را موثر خوانده و گفته است که برگزاری نشست « پروسه کابل» به شورشیان و گروه‌های تروریستی پیام واضح و روشنی داشت.

خبرگزاری رویترز به نقل از هوگولارنس، شارژدافیر ویژه سفارت آمریکا در کابل گفته است که این نشست به دشمنان افغانستان پیام می‌دهد که هرگز در جنگ با دولت افغانستان پیروز نمی‌شود و دولت افغانستان تنها نیست.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد( یوناما) نیز ضمن با اهمیت خواندن این نشست گفته است که نشست دیروز یک گام مهم و حیاتی در راستای مبارزه با تروریزم و تامین صلح در افغانستان و منطقه بوده است.

معاون وزیر خارجه کانادا و معاون وزیرخارجه ترکیه نیز در دیدار با مقام‌های افغان، برگزاری این نشست را ثمر بخش توصیف کرده و حمایت کشورهای شانرا از پروسه صلح افغانستان اعلام کرده‌اند.

نشست بین المللی زیر نام « پروسه کابل» روز گذشته تحت تدابیر شدید امنیتی با حضور نمایندگان بیش از ۲۵ کشور و چندین سازمان بین المللی به هدف گفتگو روی تامین صلح در افغانستان و منطقه و همچنان طرزالعمل مبارزه با تروریزم برگزارشد و در این نشست روی همکاری‌های منطقه‌ای در امر مبارزه با تروریزم و افراط گرایی تاکید گردید.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=2202