احزاب سیاسی خواستار ابطال روند ثبت نام رای دهندگان شدند

رهبران شماری از احزاب و جریان‌های سیاسی، امروز شنبه (۲۳ سرطان) پس از یک نشست مشورتی در کابل، اعلامیه مشترکی را امضا کرده و خواهان ابطال روند ثبت نام رای دهندگان و تغییر نظام انتخاباتی شدند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ این رهبران سیاسی، روند ثبت نام رای دهندگان را ناقص، فسادزا، زمینه ساز تقلب و بحران آفرین خوانده و خواهان ابطال این روند شدند.

در این نشست صلاح الدین ربانی رییس حزب جمعیت اسلامی، حاجی محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان،‌ گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، باتور دوستم رییس حزب جنبش ملی، اسدالله سعادتی نماینده حزب وحدت اسلامی افغانستان،‌ یونس قانونی معاون شورای حراست و ثبات، سید حامد گیلانی رهبر حزب معاذ ملی، انور الحق احدی رییس جبهه ملی نوین افغانستان و ضرار احمد مقبل نماینده حامد کرزی رییس جمهوری پیشین کشور حضور داشتند.

این رهبران در یک اعلامیه مشترک خواهان ابطال روند ثبت نام رای دهندگان شده و تاکید کردند که این روند با استفاده از تکنولوژی بایومتریک آغاز گردد.

در اعلامیه آمده:”ما احزاب، جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی، روند کنونی ثبت نام را -که به دلیل عدم محاسبه دقیق و برخورد غیر تخصصی با این پروسه، حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات وقت گرانبهای مردم افغانستان را به هدر داده و میلیون‌ها دالر هزینه کرده اند- ناقص، فسادزا، زمینه ساز تقلب و بحران آفرین می‌دانیم و برای برگزاری انتخابات شفاف، بدون تقلب و قابل قبول برای همه طرف‌های سیاسی، خواست ما این است که هرچه عاجل این پروسه‌ی ثبت نام که نمی‌تواند جلو تقلب را بگیرد، باطل اعلان شود و ثبت نام مجدد، با استفاده از تکنولوژی بایومتریک آغاز گردد.”

روند ثبت نام رای دهندگان به تاریخ ۲۵ ماه حمل سال جاری آغاز شد و نزدیک به دو هفته پیش پایان یافت. کمیسیون انتخابات گفته است که در این روند بیش از ۸٫۵ میلیون نفر ثبت نام کرده‌اند.

این رهبران سیاسی بر تغییر نظام رای واحد غیر قابل انتقال (SNTV) به نظام چندبعدی (MDR) تاکید کردند.

به گفته آنان، در نظام انتخاباتی چندبعدی برای تمامی باشندگان افغانستان اعم از مهاجرین، بیجا شدگان داخلی و کسانی که در مناطق نا امن به سر می‌برند، زمینه استفاه از حق رای شان فراهم است و هر فرد واجد شرایط می‌تواند در نزدیک ترین حوزه انتخاباتی رای خویش را به کار گیرد.

در اعلامیه آمده که این نظام، در کنار سادگی و تناسب حداقلی، دست‌کم دارای سه حسن مهم است؛ حفظ توازن نمایندگی در ولایات؛ حفظ توازن قومی در سطح کشور؛ و ایجاد فرصت‌های برابر و حفظ عدالت بین نامزدان حزبی و نامزدان مستقل.

این رهبران سیاسی همچنان بر نظارت تاثیرگذار احزاب و نهادی‌های بی‌طرف مدنی بر تمام پروسه‌های انتخابات تاکید کردند.

در اعلامیه آنان آمده:”ما احزاب، جریان‌های سیاسی و شخصیت های ملی، یک بار دیگر تأکید می‌کنیم که از طریق ایجاد اتاق نظارت احزاب سیاسی و نهادهای بی‌طرف مدنی، زمینه‌ی نظارت و اشرافِ تاثیرگذارِ احزاب سیاسی برتمامی پروسه‌های انتخابات فراهم شود؛ و هیچ تصمیم و اقدام کمیسیون‌های انتخاباتی به دور از نظارت و اشراف احزاب انجام نگیرد.”

جمهور نوشت: این رهبران سیاسی هشدار دادند که در صورتی که حکومت، کمیسیون مستقل انتخابات و جامعه جهانی به این خواست‌‌های معقول و برحق احزاب و جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های مهم ملی تمکین نکنند و این پروسه معیوب و بحران‌زا را همچنان پیش برند، ما تمام گزینه‌ها را قابل بحث دانسته و از همه امکانات برای جلوگیری از اجرای آن که به صورت قطع برای افغانستان بحران افرین است، استفاده خواهد شد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=37287