اختلاف و ضعف در حکومت سبب افزایش حملات دشمن شده است/ناکامی استراتیژی امریکا در افغانستان

شماری از آگاهان نظامی و سیاسی می‌گویند که ضعف در مدیریت نهادهای امنیتی و وجود اختلاف‌ها میان رهبران حکومت باعث شده تا مخالفان مسلح حملات شان را در نقاط مختلف کشور افزایش دهند.

عتیق الله امرخیل، کارشناس نظامی و سیاسی در گفت‌وگو با خبرگزاری صنا در رابطه به عوامل افزایش تحرکات نظامی مخالفان مسلح در کشور گفت: از یک طرف دولت افغانستان واقعا ضعیف است از جانب دیگر این‌ها میان خود بسیار بی اتفاق هستند. رئیس جمهور یک چیز می‌گوید رئیس اجرایی چیزی دیگر.

آقای امرخیل همچنان افزود: دلیل دیگر که مخالفان مسلح تحرکات شان را افزایش داده اند این است که در افغانستان اداره منظم وجود ندارد، وقتی اداره منظم و پایبندی به قانون وجود ندارد، طبعاً نیروهای امنیتی از این‌ها الهام می‌گیرند و متاثر می‎شوند.

این آگاه امور نظامی و سیاسی، خارجی ها را مقصر اصلی بدتر شدن امنیت افغانستان دانسته، اضافه کرد: اول مقصر خود خارجی ها هستند. خارجی ها آتش را در دادند و خود شان در غندی خیر نشستند. فقط سرباز فرستادند و در میدان جنگ اشتراک نمی‌کنند که ما مشوره می‌دهیم و اکمالات می‌کنیم. بنابراین باید میان نیروهای داخلی و خارجی باهم تشریک مساعی وجود داشته باشد.

امرخیل در ادامه گفت: در اینجا باید مساعی مشترک بین قوت های داخلی و خارجی باید موجود باشد. هم از نقطه نظر استخباراتی، هم پلان گذاری و عملیایتی تا برای دشمن موقع داده نشود. دشمن از این ضعف ها استفاده می کند. دشمنان استخبارات بسیار قوی دارند و در داخل نظام و دولت نفوذ دارند. این ضعف هایی است که مخالفان مسلح داخل شهرها می شوند و مراکز را که می خواهند مورد هدف قرار می دهند.

حملات گروه طالبان پس از اعلان عملیات بهاری این گروه زیر نام خندق افزایش یافته است. این در حالیست که دولت افغانستان پیش از این بارها اعلام کرده بود که مخالفان مسلح در میدان های جنگ شکست خورده اند و توان رویارویی با نیروهای امنیتی را ندارند؛ از این رو دست به حملات انتحاری در شهرها می زنند.

از سوی هم با اعلام استراتیژی ترامپ در مورد افغانستان و افزایش حملات هوایی بالای مراکز طالبان و با توجه به وعده های امریکایی، انتظار می‌رفت طالبان حد اقل توان حمله بر شهرهای افغانستان را نداشته باشد. اما این گروه در حال حاضر خود را در شهر فراه رسانده اند و این شهر در آستانه سقوط قرار دارد.

بااین حال، عتیق الله امرخیل، کارشناس نظامی می‌گوید که استراتیژی ترامپ در مورد افغانستان نتیجه ای مثبتی در پی نداشته است.

آقای امرخیل افزود: ترامپ یک بازیگر است؛ نه یک استراتیژیست. از روزی که روی کار آمده است، تنها بازی را به پیش می برد. از اول معلوم بود که این استراتیژی نتیجه نمی‌دهد.

این کارشناس نظامی تاکید کرد تا زمانی که فشار واقعی بالای پاکستان وارد نشود و مراکز تروریزم که در این کشور وجود دارد، نابود نشود، هیچ استراتیژی دیگر فایده ندارد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30627