از بی باوری ها تا نارسایی ها در پروسه انتخابات/ کمیسیون های انتخاباتی به حرف ها و تصمیم های خود صادق نیستند

بی باوری ها به کارکرد کمیسیون های انتخاباتی همچنان ادامه دارد و تعدادی از نهادهای ناظر انتخابات و نامزدان می گویند که این کمیسیون ها حتی به حرف ها و تصمیم های خود صادق نیستند.

با وجود مشکلات و چالش های فرا روی انتخابات، تأخیر در اعلام فهرست نهایی نامزدان و حذف نام ۲۵ نامزد از فهرست، واکنش های تندی را در پی داشت.

کمیسیون انتخابات چه می گوید؟

«عبدالعزیز ابراهیمی» معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به خبرگزاری صنا می گوید که کمیسیون شکایات انتخاباتی باید فهرست نهایی نامزدان انتخابات را به تاریخ ۱۰ اسد با کمیسیون انتخابات شریک می کرد، اما این پروسه با تأخیر ۴ روزه روبرو شد.

معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات تأکید کرد که به زودی فهرست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی اعلام می شود.

ابراهیمی با بیان اینکه تأخیر در اعلام فهرست نهایی نامزدان روی برگزاری انتخابات در ۲۸ میزان تأثیر خواهد گذاشت، پیرامون ۱۹ مورد تخطی ای که از سوی کمیسیون انتخابات انجام شده، نخواست صحبتی داشته باشد.

وی تصریح کرد که اکنون تنها مشکلی که کمیسیون انتخابات با آن مواجه است، مشکلات امنیتی می باشد که امیدواریم این چالش به زودی حل شود و امنیت تأمین گردد.

بی باوری های نهادهای ناظر انتخاباتی به کارکرد کمیسیون های انتخاباتی

در همین حال نهادهای ناظر انتخابات از کارکرد کمیسیون انتخابات راضی به نظر نمی رسند.

«مهدی مبشر» رئیس نهاد حرکت شهروندی به خبرگزاری صنا می گوید که متأسفانه کمیسیون انتخابات از آغاز تا حال در کارهایش اشتباهات و سهل انگارهای داشته که سبب شده است بی باوری ها نسبت به کار این کمیسیون بیشتر شود.

مبشر افزود: کمیسیون انتخابات در تصمیم گیری هایش قاطع نیست، مدتی اعلام کرد که انتخابات را با استفاده از سیستم الکترونیکی برگزار می کند، اما بعداً آن رد کرد و تذکره ها را معیار قرار داد، بعداً گفت که کاپی تذکره هم امکان دارد و دوباره آن را نیز رد کردند و خلاصه در تقسیم اوقات برگزاری انتخابات را که خودش تدوین کرده است مطابق آن کار نمی کند.

وی با بیان اینکه کمیسیون های انتخاباتی تاکنون با نهادهای ناظر انتخاباتی نیز همکاری درست نداشته اند، تصریح کرد:حالا کمیسیون شکایت های انتخاباتی نیز در بررسی شکایات علاقمند نیست که نهادهای جامعه مدنی عملکردشان را نظارت کند که این هم پرسش برانگیز است و هم بی اعتمادی بار می آورد.

دیدگاه یکی از نامزدان حذف شده

با این حال شماری از نامزدان حذف شده نیز کارکرد کمیسیون انتخابات را مورد انتقاد قرار داده و حکومت را متهم اصلی این قضایا می دانند.

«سید ظاهر مسرور» نامزد انتخابات پارلمانی از ولایت بلخ که نامش از فهرست نهایی حذف شده، به صنا گفت: نامم از لیست نهایی نامزدان انتخابات حذف شده و ادعای که بر علیه من صورت گرفته، ادعای شخص است.

مسرور افزود: دلیل حذف نام من از لیست نهایی، غصب زمین به زور اسلحه است، در حالیکه هیچگونه اسناد قانونی در این مورد وجود ندارد.

وی اظهار داشت که تصمیم حذف نام من، تصمیم غیر قانونی و غیر عقلانی بوده که تحت فشار برخی رقیبان سیاسی من صورت گرفته است.

معاونت دوم ریاست اجراییه عامل اصلی حذف نامم از فهرست نهایی است

سید ظاهر مسرور تصریح کرد: من استیناف خواهی کرده ام و امیدوارم این قضیه در جلسه استیناف خواهی حل شود.

مسرور می گوید که کمیسیون های انتخاباتی تحت فشار حکومت قرار دارد، اما همانگونه که دیده می شود، حکومت کنونی دو شاخه است که ارگ و ریاست اجراییه می باشد.

وی گفت که ارگ ریاست جمهوری در حذف نام من نقشی ندارد، بلکه معاونت دوم ریاست اجراییه عامل اصلی حذف نام من از فهرست نهایی است.

کمیسیون ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی زیر بار حکومت

در همین حال «فوزیه کوفی» نامزد انتخابات پارلمانی از ولایت بدخشان که نامش از فهرست نهایی حذف شده، می گوید که حذف برخی از نامزدان که صدای مردم بودند و در برابر تک‌روی‌های حکومت صدا بلند می‌کردند، جز برنامۀ سیاسی حکومت است.
کوفی افزود که کمیسیون ویژۀ رسیدگی به شکایات انتخاباتی زیربار حکومت رفته و با آنان برخورد سلیقه‌یی کرده است.

در گفته ها در حالیست که اکثر سیاسیون، شهروندان، فرهنگیان و چهره های حکومتی به شفافیت در انتخابات باورمند نیستند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=39551