تقلب گسترده در انتخابات ۲۸ میزان/ اعتماد مردم به بازی گرفته شد

با وجود تهدیدات امنیتی گسترده، افغان ها به صورت گسترده در انتخابات پارلمانی برای انتخاب نمایندگان شان اشتراک کرده و رأی خود را در صندوق ها ریختند.

انتخابات ۲۸ میزان که شماری آنرا تکرار سناریوی انتخابات ۲۰۱۴ می دانند، مشکلات و چالش های فراوانی را در پی داشت و اما رئیس جمهور غنی این انتخابات را موفق می خواند.

در همین حال «شکریه حسینی» فعال اجتماعی به خبرگزاری صنا گفت: تقلب در انتخابات زمینه ساز سر کار آمدن آدم های ناکارآمد و خائن می باشد.

حسینی با بیان اینکه تقلب باعث شکل گیری مجلس گوش به فرمان و مطیع خواهد بود، افزود: در روز انتخابات افراد زیر سن به همکاری رئیس محل توانستند رأی بدهند.

وی تصریح کرد: رئیس محل که از سوی کمیسیون انتخابات، انتخاب شده بود، در برخی موارد فعالیت های مشکوک را انجام می داد.

در همین حال «صدف همراز» باشنده شهر مزار شریف به صنا گفت: در اکثر مراکز رأی دهی، مواد انتخاباتی موجود نبود و مردم با ساعت ها تأخیر در حالیکه از راه های دور آمده بودند، توانستند از رأی خود استفاده کنند.

همراز افزود: زن و مرد، پیر و جوان همه با وجودیکه می دانستند وضعیت امنیتی خوب نیست، به مراکز رأی دهی مراجعه کردند و رأی داند، اما حکومت با تقلب های گسترده، از اعتماد مردم سوء استفاده کرد.

با این حال «فوزیه کوفی» عضو مجلس نمایندگان می گوید که بسته نگهداشتن سایت های رای دهی در بعضی از مناطق به شکل عمدی، نبودن نام رای دهندگان در سایت های مربوط شان با وجود اینکه از فاصله های دور پیاده برای استعمال رای خود میایند، مداخله کاندیدان به شکل مستقیم، کم بودن برگه های رای دهی، ثبت نام رای دهندگان در کتابچه های غیر رسمی، نا امن ساختن عمدی سایت های رای دهی توسط کاندیدان که ارتباط با طالبان دارند بر علیه کاندید دیگر از مواردی است که در ولایت بدخشان و برخی ولایات دیگر به گونۀ گسترده انجام شده است.

کوفی افزود که کار نکردن سیستم بایومتریک در بعضی مناطق از نشانه های دیگر تقلب در انتخابات است که حکومت و کمیسیون انتخابات عامل آن هستند.

این در حالیست که «عطا محمد نور» عضو رهبری ائتلاف بزرگ ملی افغانستان نیز گفته بود که به منظور تقویت مردم سالاری و احترام به اراده مردم، در پروسه‌ی انتخاب نمایندگان مردم در ولسی جرگه، اشتراک نمودیم. اما ساز و برگی که برای تقلب چیده شده بوضوح نشان میدهد که سناریوی ۲۰۱۴ در حال تکرار است”

وی گفته است، با آنکه بایومتریک فرصت خوبی برای شفافیت انتخابات بود، اما نه تنها دستگاه های وارد شده که کاربران آن نیز مشکل جدی در استفاده آن دارند.

عضور رهبری ائتلاف بزرگ ملی گفته است:”مراکز رای دهی که باییست راس ساعت ۷ صبح امروز در سراسر کشور باز می‌شد، در بسا نقاط با تاخیر یک یا دو ساعت و در برخی نقاط تا هنوز که ساعت ۱۱:۳۰ پیش از چاشت است باز نشده است و در برخی مراکزی که باز شده مواد اساس انتخابات وجود ندارد و در ‌شماری از مراکز هم در ساعات اول، مواد اساس تمام شده است.”

او گفته است که هنگام مراجعه رای دهندگان در همان مراکز رای دهی که در تذکره های شان استیکر نصب شده بود، مشخصات شان با لیست آن مراکز یا همخوانی ندارد و یا هم اصلا اسم رای دهنده‌های همان مراکز در لیست وجود ندارد که سبب خشم و دل‌سردی مردم و بازگشت آنها بدون بکار بستن رای شان شده است.

رئیس اجرایی جمعیت اسلامی گفته است که در ولایت بلخ برای یک نامزد مشخص در یک اقدام جانبدارانه و برخلاف پالیسی کمیسیون انتخابات و نیرو های امنیتی، به دستور حکومت مرکزی، نیروهای های قول اردوی ۲۰۹ شاهین بصورت ویژه غرض تامین امنیت یک مرکز رای دهی‌‌ در یک قریه و زادگاه یک نامزد مشخص، جابجا شده اند. درحالیکه اگر تصمیم چنین بود، چرا برای بقیه نامزد ها این امتیاز وجود ندارد؟

او می‌گوید که با ذکر این تخطی‌ها، برآیند انتخابات همراه با تقلب که در آن حق تلفی صورت گیرد، حق طلبی گسترده‌یی را در پی خواهد داشت و پاسخگوی آن کمیسیون انتخابات و حکومت افغانستان است.

این انتخابات اما با خون دها تن از شهروندان کشور برگزار شد، تا جاییکه در چندین نقطه کابل و ولایات حملات انفجاری و انتحاری انجام شد و شماری در آن کشته و زخمی شدند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

39 + = 42

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=46691