استقبال محقق از بایومتریک شدن رای دهنده‌گان در انتخابات

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی از پذیرفته شدن خواست احزاب سیاسی مبنی بر بایومتریک رای دهنده‌گان در روز انتخابات پارلمانی استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا، آقای محقق دیروز (جمعه) در مراسم گرامی‌داشت سالروز شهادت استاد برهان‌الدین ربانی که در خیمه لویه جرگه برگزار شد،گفت:”اگر پیشنهاد احزاب برای بایومتریک قبول شده باشد، یک گام در جهت حل عقلایی مشکلات افغانستان است.”

معاون دوم ریاست اجرایی گفت که بایومتریک رای دهنده‌گان در روز انتخابات پس از رایزنی احزاب با حکومت پذیرفته شده است.

او، تصریح کرد:” خواهش من این است که حکومت همان طوری که احزاب را در کتابچه به رسمیت شناخته در عمل نیز به رسمیت بشناسد؛ نماینده‌گان احزاب را بخواهد در یک جلسه با کمیسیون انتخابات و کمپنی و این‌ها به توافق برسند روی طریقه اجرای بایومتریک که باز یک شفافیت باشد و کدام سوء استفاده پیش نیاید.”

معاون دوم ریاست اجرایی تاکید کرد که هر راه حل دیگر به جز بایومتریک رای دهنده‌گان، جامعه را به بحران خواهد برد. او از حکومت خواست تا به نظریات و پیشنهادات احزاب سیاسی، شخصیت‌های ملی گوش فرا دهد.

او، درباره این که رییس جمهور غنی به احزاب سیاسی سیاسی هشدار داده که اگر احزاب بر روی خواسته‌های‌شان در بخش انتخابات پافشاری کنند، بر بنیاد قانون آن‌ها را منحل می‌سازد، گفت که راه حل مشکلات افغانستان نفی همدیگر نیست.

آقای محقق افزود:”یگان آدمی پیدا شد در جریان همی کار تهدید به زور کرد که ما از زور استفاده می‌کنیم، این کار بسیار خطرناکی است، برای استفاده کردن از زور علیه احزاب سیاسی در حقیقت آغاز یک جنگ داخلی دیگر علیه احزاب سیاسی است و این چیزی است که توان آن را افغانستان ندارد ممکن است کسی این را آغاز بتواند، اما ختم‌اش از عهده هیچ کس نیست ما باید احتیاط کنیم و باید از این پرهیز کنیم از راه مذاکره از راه مفاهمه از راه برادری و توافق همه کارها را حل کنیم.”

بایومتریک رای دهنده‌گان در روز انتخابات، تغییر سیستم انتخاباتی از رای واحد غیر قابل انتقال به رای واحد قابل انتقال و دادن سهم نظارتی به احزاب از خواست‌های ائتلاف بزرگ ملی و احزاب سیاسی اند. نماینده‌گان احزاب سیاسی برای عملی شدن این خواسته‌های شان بارها با مقام‌های حکومتی و اعضای کمیسیون انتخابات دیدار کرده‌اند.

براساس برخی گزارش‌ها، در دیداری که نماینده‌گان احزاب با آقای غنی داشته اند، آقای غنی به نماینده‌گان احزاب سیاسی هشدار داده که اگر از خواسته‌های شان عقب نشینی نکنند، احزاب آنان را منحل خواهد کرد. ارگ ریاست جمهوری این گزارش را تایید نکرده است.

پس از بسته شدن دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات از سوی هواداران احزاب و ایتلاف بزرگ ملی به نظر می‌رسد که حکومت با یکی از خواسته‌های احزاب مبنی بر بایومتریک رای دهنده‌گان موافقت کرده است.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی گفته است که حکومت و کمیسیون با بایومتریک احزاب موافقت کرده و به زودی این تصمیم اعلام می‌شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + = 15

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43890