استقبال کمیسیون حقوق بشر از طرح قانونی که “بچه‌بازی” را جرم شناخته است

کمیسیون مستقل حقوق بشر از معرفی کود جزای افغانستان توسط حکومت که در آن پدیده زشت بچه‌بازی جرم شناخته شده استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ وزارت عدلیه پس از چهار سال طرح قانون مجازات کشور موسوم به “کد جزایی” که شامل موارد مختلفی از جمله “بچه بازی”، جرایم سایبری، قاچاق انسان و تجاوز است را تکمیل کرده و برای تصویب به شورای ملی فرستاده است.

عبدالبصیر انور، وزیر عدلیه، روز پنجشنبه، ۲۹ سرطان در یک نشست خبری گفت در این طرح برای “بچه بازی”، جرایم سایبری، قاچاق انسان، تجاوز و امثال آن مجازات تعیین شده که در قوانین قبلی وجود نداشت.

جمهور نوشت: در همین حال بلال صدیقی سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر  گفت که جرم شناختن پدیده بچه بازی در افغانستان از دستاوردهای بزرگ حکومت است و انتظار می‌رود که این طرح، هرچه زودتر در مرحله اجرا گذاشته شود.

سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت هرچند که این طرح روی دست گرفته شده است اما پدیده بچه‌بازی هنوزهم در افغانستان وجود دارد که نگرانی های جدی این کمیسیون را به وجود آورده است.

آقای صدیقی به صراحت افزود، پدیده بچه بازی در شرایط کنونی در پاسگاه های امنیتی در مناطق دور دست وجود دارد که به این منظور، شمار زیادی از کودکان در صفوف نیروهای امنیتی استخدام می‌شوند.

این مسوول کمیسیون مستقل حقوق بشر آمار داد که از دو سال بدین سو، ۵۷ کودک به هدف بچه‌بازی در میان نیروهای امنیتی استخدام شده اند.

وی از حکومت افغانستان خواست که نیاز است تا تمامی پاسگاه های امنیتی در مناطق دور دست کشور مورد بازنگری قرار گیرد، کسانی که مرتکب عمل بچه بازی شده اند، باید مورد پیگرد قرار گیرند.

در کنار نظامیان افغان، اما طالبان نیز کودکان افغان را به عنوان سپری جنگی و عمل بچه بازی استخدام می کنند که بر بنیاد یافته های کمیسیون مستقل حقوق بشر، طالبان ۱۹۳ کودک را استخدام کرده بودند که این کودکان به جرم جرایم امنیت داخلی بازداشت شده اند.

سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر با بیان این مطلب افزود که احتمال می‌رود شمار کودکان استخدام شده در میان طالبان بیشتر از این آمار باشد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=4709