اعلام همکاری قزاقستان با افغانستان در زمینه مقابله با جنگ روانی تروریستان

یک مقام شورای امنیت ملی قزاقزستان، گفته است که این کشور از روند صلح در افغانستان حمایت می کند و آماده است در زمینه مقابله با جنگ روانی ترویستان به افغانستان همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در خبرنامه دفتر مطبوعاتی مشاور شورای امنیت ملی کشور  گفته شده است که این موضوع را زوماکانوف ولادیمیر زینولوویچ منشی شورای امنیت ملی قزاقستان در دیدار با حنیف اتمر مشاور امنیت ملی که به این کشور سفر نموده، بیان کرده است.

وی با بیان این که افغانستان از جایگاه خاصی در پالیسی خارجی قزاقستان برخوردار است گفت که حمله های تروریستی در افغانستان، حمله به مردم افغانستان وکشورهای دوست افغانستان است.

به گفته منشی شورای امنیت ملی قزاقستان، قاچاق موادمخدر، جرایم سازمان یافته و افراطگرایی از عناصر اصلی توسعه و تدوام هراس افگنی درمنطقه است.

این مقام قزاق خاطر نشان کرد که برای مبارزه در برابر هراس افگنی به شکل گیری اجماع منطقه ای نیاز است و راه کارهای مشترک برای مبارزه مشترک با مشکلات منطقه مناسبت ترین راه است.

قزاقستان که به تازگی عضویت غیر دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد را بدست آورده است، به هیئت افغان وعده سپرد که در نشست های این شورا از پروسه صلح درافغانستان و دیگر اولویت های کشور حمایت کند.

زینولوویچ در عین حال گفت که قزاقستان از عضویت افغانستان در سازمان همکاری های شانگهای نیز پشتیبانی می کند.

وی گفت که قزاقستان برنامه های مناسبی را برای جلوگیری ازجنگ روانی از سوی تروریستان روی دست گرفته است و حاضر است تجاربش دراین بخش را با دولت افغانستان شریک سازد.

زینولوویچ افزود که قزاقستان در تلاش آن است تا افغانستان برای داد و ستد میان کشورهای آسیای جنوبی و آسیای مرکزی به یک دهلیز اقتصادی مبدل شود.

محمد حنیف اتمر مشاورامنیت ملی با استقبال از همکاری های قزاقستان با افغانستان گفت که رؤسای جمهور افغانستان وقزاقستان برای تدوام همکاری های دو کشور اتفاق نظر دارند.

وی ضمن با اهمیت خواندن این همکاری ها گفت که گروه های تروریستی درمنطقه از راه قاچاق مواد مخدر پول بدست می آورند و برای رسیدن به اهداف هراس افگنانه شان از همین پول اسلحه ومهمات خریداری می کنند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=4529