افزایش چشمگیرحملات هوایی امریکا در افغانستان

آمارهای نیروهای هوایی امریکا نشان می دهند که در نیمۀ نخست سال روان میلادی، نظامیان امریکایی در افغانستان، بیش از ۱۶۰۰بم، راپرتاب کرده اند.

به گزارش خبرگزاری صنا،بر بنیاد این آمار، حمله های هوایی امریکا در مقایسه با همین دوره زمانی در سال پار، ۶۵ درصد افزایش یافته است.

این یعنی، میزان حمله های هوایی امریکا در افغانستان به همان سطحی برگشته است که نیروهای امریکایی در سال ۲۰۰۲ در نبرد با طالبان داشتند. درحالی که این آمار، در همین مدت در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی، بسیار اندک بودند.

نیروهای امریکایی و ائتلاف در سال ۲۰۱۵، ۲۹۸ حمله هوایی را در افغانستان انجام داده اند، در حالی که حمله هوایی این نیروها در سال ۲۰۱۶ به ۵۴۵ مورد می رسد؛ اما این حمله ها در ۲۰۱۷ به ۲۶۳۴ افزایش یافته اند.

شان مکلی، مشاور پیشین نیروهای هوایی افغانستان در این باره می گوید: «نیروهای ائتلاف در عملیات های جنگ سهم نمی گیرند، این عملیات ها از سوی پیلوتان افغان انجام می شوند و در زمینه آموزش آنان کمک می کنند».

این در حالی است که حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور حمله‌های هوایی نیروهای امریکایی را قربانی‌گرفتن از مردم افغانستان به بهانۀ مبارزه با تروریزم خواند.

چندی پیش در بیانیه‌یی که از سوی دفتر رسانه‌های حامد کرزی به نشر رسید گفته شد که این بم‌باردمان قربانی‌گرفتن از مردم زیر نام مبارزه با تروریزم است.

حامد کرزی در بیانیه افزوده بود که چنین حمله‌هایی سبب ویران‌شدن مکتب‌ها و خانه‌های ما می‌گردد، جنایت ضد بشری است و عمل خلاف حاکمیت ملی افغانستان است.

امریکا و نیروهای ائتلاف در حالی حمله های هوایی را افزایش داده اند که پنتاگون هنوز روند فرستادن هزاران سرباز و افسر امریکایی را به افغانستان بررسی می کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=4719