افزایش ۳۵ درصدی خشونت علیه خبرنگاران/ چرا کارمندان دولتی خبرنگاران را دشمن می‌پندارند؟

گزارش سالانه یک نهاد رسانه ای نشان می دهد که سال ۲۰۱۷ خونین ترین سال برای خبرنگاران بوده که ۲۰ مورد قتل و ۱۶۹ مورد خشونت علیه آنها صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان گزارش سالانه خود را نشر کرد که بر اساس آن خشونت علیه خبرنگاران نسبت به یک سال گذشته ۳۵ درصد افزایش یافته است.

«نجیب شریفی» رئیس کمیتۀ مصؤونیت خبرنگاران افغان گفت که آمار خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ میلادی ۳۵ درصد افزایش داشته است که اکثر این خشونت علیه خبرنگاران از سوی کارمندان دولتی بوده است.

شریفی افزود که آمار قتل خبرنگاران و حمله‌های هدفمند بر رسانه‌ها نیز به صورت بی‌پیشینه افزایش یافته است که این وضعیت برای رسانه ها نگران کنند است.

به گفتۀ وی، ارقامی را که این کمیته ثبت کرده است، نشان می‌دهد که در مجموع ۱۶۹ مورد خشونت و تهدید علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۷ به ثبت رسیده است.

این کمیته در گزارش خود اعلام کرد که از این میان، ۲۰ مورد آن قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی بوده، ۶۱ مورد زخمی، ۲۳ مورد لت و کوب، ۳۲ مورد توهین و بدرفتاری، شش مورد اخراج، ۱۵ مورد تهدید و ۱۲ مورد بازداشت بوده است.

همچنان گزارش نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۳ مورد قتل خبرنگاران ثبت شده بود؛ اما در ۲۰۱۷ این رقم با افزایش ۳۵ درصدی به ۲۰ مورد رسید.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=18246