افغانستان در حالی از استقلال تجلیل می‌کند که در کشور خون جاری است

مراسم های مختلف و گوناگون از دعا و ثنا تا رقص دول سورنی برای تجلیل از سالروز استرداد استقلال افغانستان از سوی نهاد های گوناگون دولتی وغیر دولتی در ولایت بلخ گرامی داشت به عمل آمد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ همایشی برای گرامی داشت از روز استقلال کشور در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ با حضور شماری از مقام‌های دولتی، نمایندگان مردم بلخ در شورای ولایتی، فعالان نهادهای جامعه مدنی، نمایندگان کشورهای مقیم بلخ و بزرگان اقوام راه اندازی شد.

«محمد اسحاق رهگذر» والی بلخ در پیامی که توسط، گفت: آزادی و استقلال کشور خون‌بهای هزاران شهید و زخمی نیروهای امنیتی افغان و مردم افغانستان است که باید از آنان قدرانی صورت گیرد.

در این پیام به نقل از والی بلخ آمده ‌است که افغانستان در یک شرایط حساس امنیتی و کشوری قرار دارد و که متأسفانه برخی از نابسمانی‌ها و نابرابرهای در کشور وجود دارد، اما یگانه راه حل این مشکلات همبستگی و اتحاد مردم افغانستان است.

والی بلخ در این پیام به وضعیت‌ کشور در سال‌های پس از استقلال و جنگ‌های داخلی و تجاوز قوای شوروی سابق اشاره شده آمده‌است که افغانستان در برخی از سال‌ها نتوانسته بود که استقلالیت سیاسی و اقتصادی اش را حفظ نماید.

رهگذر ضمن وضعیت کنونی و حمایت‌های جامعه جهانی اشاره کرده، گفت: حالا افغانستان در یک شرایط حساس قرار دارد و جامعه جهانی از وی حمایت می‌کند از اینرو باید مردم همچنان برای حفظ ارزش‌های استقلال با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

از سوی هم «محمد امین دره صوفی» سرپرست ریاست شورای ولایتی بلخ که در این همایش سخنرانی می‌کرد، گفت:مردم افغانستان در یک حالتی از روز استقلال تجلیل می‌کند که در گوشه و کنار این کشور خون افراد ملکی و بیگناه جاری است.

وی با بیان اینکه برخی از حلقات در کشور از نابسمانی‌ها و نابرابرهای استفاده کرده و در تلاش برهم زدن نظم و نظام کشور اند، افزود: افغانستان دچار نیازمندهای جدی و سخت است که باید همهٔ مردم برای برآورده شدن آن تلاش کنند.

در همین حال عبدالرزاق قادری امر امنیت پولیس ولایت بلخ تأکید می‌کند که نیروهای امنیتی افغان بخصوص پولیس ملی برای حفظ ارزش‌های اسلامی و استقلالیت کشور سینه‌هایشان را در برابر تجاوز گران سپر می‌کنند.

از سالروز استقلال افغانستان در حال گرامی داشت به عمل میاید که دو روز قبل در چندین ولایت از جمله غزنی،کابل وفاریاب بیش از ۵صد نفر جان خود از دست دادند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=40949