امریکا و پاکستان از اعلام آتش‌بس دولت با طالبان استقبال کردند

وزارت های امور خارجه امریکا و پاکستان با نشر اعلامیه هایی، از اعلام آتش‌بس مشروط دولت افغانستان با گروه طالبان اعلام حمایت کردند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛‌ در اعلامیه وزارت امور خارجه امریکا آمده است که آتش بس قبلی در افغانستان نشان داد که مردم آن کشور عمیقاً خواهان ختم منازعات بوده و امریکا امیدوار است که آتش بس فعلی، افغانستان را بیشتر به جانب یک امنیت پایدار، نزدیک‌تر سازد.

وزارت خارجه امریکا گفته که ایالات متحده و شرکای بین المللی آن از این ابتکار مردم و حکومت افغانستان حمایت کرده و از طالبان می‌خواهند که در آن سهم بگیرند.

در اعلامیه آمده است که واشنگتن آماده پشتیبانی، تسهیل و شرکت در مذاکرات مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان است.

اعلامیه همچنان تاکید کرده که هیچ مانعی برای مذاکرات وجود ندارد و زمان صلح فرا رسیده است.

وزارت خارجه پاکستان نیز با نشر یک اعلامیه حمایت کامل حکومت پاکستان را از تمام مساعی که در دستیابی به ثبات پایدار و صلح پایدار در افغانستان کمک می کند، ابراز داشت.

در اعلامیه آماده است که مردم افغانستان سزاوار صلح می‌باشند.

گفتنی است که محمداشرف غنی رئیس جمهوری کشور روز یکشنبه (۲۸ اسد) در مراسم گرامی‌داشت از نود و نهمین سالروز استرداد استقلال افغانستان،‌ یک آتش‌بس سه ماهه مشروط را با گروه طالبان اعلام کرد و گفت این آتش‌بس از فردا (دوشنبه ۲۹ اسد) شروع و تا (۴ قوس) که زادروز پیامبر اسلام (ص) است، ادامه خواهد یافت.

وی تاکید کرد که این آتش‌بس مشروط به اعلام مشابه از سوی طالبان است و می‌تواند تا زمانی‌که این گروه بخواهد ادامه بیابد.

این درحالی است که طالبان حملات شان را در نقاط مختلف کشور به شدت افزایش دادند و حتی هفته گذشته با حمله گروهی به شهر غزنی بخش‌هایی از این شهر را تصرف کردند و ۵ روز درگیری میان طالبان مسلح و نیروهای امنیتی در این شهر ادامه داشت.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=41011