امنیت ملی افغانستان از گروه طالبان حمایت می‌کند

روزنامه نیویارک تایمز، در گزارشی اعلام کرده که ریاست امنیت ملی افغانستان از گروه انشعابی طالبان به رهبری ملا رسول، برای مبارزه با داعش حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند.
به گزارش خبرگزاری صنا، گزارش تازه روزنامه نیویارک تایمز نشان می‌دهد که حکومت افغانستان به گروه ملا رسول تسلیحات فراهم می‌کند و نیز دو طرف اطلاعات استخباراتی را باهم شریک می‌کنند.
در این گزارش آمده است که این اقدام دولت افغانستان موفق بوده و در ساحاتی مثل هلمند که قبلاً نیروهای دولتی ناکام بوده اند، حالا بیشتر مناطق را در کنترل دارند.
در همین حال شماری از افسران پولیس در هلمند، به نیویارک تایمز گفته اند، حکومت زخمیان درگیری بین دو جناح طالبان را در گرشک به شفاخانه‌ها انتقال داده‌اند.
اما «محمد رادمنش» معاون سخنگوی وزارت دفاع گفته است که حکومت افغانستان با گروه انشعابی طالبان به رهبری ملا محمد رسول همکاری ندارد.
وی افزوده که حکومت از تعداد از افراد فقط در قالب خیزش مردمی حمایت می‌کند، زیرا این اقدام نقش مهمی را در راستای حفظ امنیت و تضعیف گروه‌های دهشت افگن ایفا می‌کند.
در ادامه گزارش نیویارک تایمز آمده است، در بین واحدهای که از دروازه‌های لشکرگاه حفاظت می‌کنند، یک واحد از گروه انشعابی طالبان وجود دارد که توسط امنیت ملی افغانستان آموزش دیده‌اند.
بر اساس این گزارش، معاش هر جنگجو از سوی امنیت ملی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ دالر در ماه پرداخت می‌شود و برای آنها سلاح و موتر نیز داده شده است.
این درحالی است که قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان گفته است که پیشتر گروهی که در هلمند هدف حمله انتحاری قرار گرفت، از سوی امنیت ملی حمایت می شوند.
گفته می‌شود که افراد این گروه انشعابی طالبان در درگیری‌ها با شاخه اصلی طالبان در ولایت هلمند، ولسوالی شیندند هرات و ولایات فراه و غور شرکت می‌کنند.

 

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3020